Kapliczki i krzyże przydrożne powiatu kwidzyńskiego

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
(Różnice między wersjami)
 
(Nie pokazano 37 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
Krzyże przydrożne, kapliczki oraz figury świętych ustawione w plenerze powiatu kwidzyńskiego są świadectwem naszej tysiącletniej tradycji chrześcijańskiej. W nie każdej wsi możemy je spotkać, ale tam gdzie są, stoją otulone drzewami lub kępami krzewów, często ogrodzone metalowym, kutym płotkiem. Stanowią widomy znak wiary i pobożności mieszkańców. Wszystkie są zadbane i przyozdobione. Najpiękniej wyglądają w maju. Mają niejednokrotnie wymowę patriotyczną i społeczną, jak te ufundowane w Janowie, czy w Korzeniewie. O ile krzyże przydrożne stawiano najczęściej na rozstajach dróg lub granicach wsi, o tyle kapliczki powstawały i powstają w czyjejś intencji, często w ramach podziękowania za łaskę Boską bądź dla upamiętnienia jakiegoś wydarzenia. Na początku XX wieku w [[Górki|Górkach]] na terenie posiadłości państwa [[Jan Kowalski|Kowalskich]] w miejscu gdzie styka się róg parku dworskiego z wypływającym tam źródełkiem przy drodze do Prabut znajdowała się kapliczka Bartłomieja, którą dziedziczka majątku upamiętniła pewne tragiczne wydarzenie (wypadek samochodowy, w którym ona z dzieckiem ocalała, ale zginął jej kierowca). Kapliczka była zbudowana z kamieni z małymi witrażowymi okienkami z szybkami oprawionymi w ołów, z figurką Madonny z Lourdes wykonaną ze sztucznego kamienia we wnętrzu. Kapliczka ta nie przetrwała do naszych czasów, jednak pozostaje jeszcze w ludzkiej pamięci. Dlatego ważnym jest, aby te małe, ciche przykłady architektury sakralnej oprócz szacunku im należnego doczekały się też etnograficznego opracowania, bowiem tak jak nieistniejąca kapliczka w Górkach, tak i każda inna posiada własną historię i swych fundatorów. Przykładem może być piękna kapliczka z figurą Matki Boskiej postawiona w 2002 roku w Białkach, na ziemi pana Wieczorka, zbudowana przez rodziny: Kamińskich, Krupów i Gutmańskich.
+
Krzyże przydrożne, kapliczki oraz figury świętych ustawione w plenerze powiatu kwidzyńskiego są świadectwem naszej tysiącletniej tradycji chrześcijańskiej. W nie każdej wsi je zobaczymy, ale tam gdzie są, stoją otulone drzewami lub kępami krzewów, często ogrodzone metalowym, kutym płotkiem. Stanowią widomy znak wiary i pobożności mieszkańców. Wszystkie są zadbane i przyozdobione. Najpiękniej wyglądają w maju.
  
Najstarszą kapliczką w powiecie jest kapliczka stojąca w Tychnowach. Zbudowana z granitowego kamienia i cegły, w niszy za szklaną taflą skrywa figurę św. Rocha, orędownika od zaraźliwych chorób. Pierwotnie była to figura drewniana (teraz przechowywana w kościele), dziś gipsowa bądź cementowa lekko kiczowata. Na wyższym poziomie, pod czterospadowym daszkiem usadowiony jest najważniejszy symbol wiary chrześcijańskiej, Jezus ukrzyżowany, w rdzawym kolorze. Całość wieńczy chorągiewka z datą 1853. Następną w kolejności chronologicznej jest kapliczka w Straszewie z datą na chorągiewce 1854, potem w Trzcianie z wyrytym w kamieniu napisem: Anno 1882.
+
O ile krzyże przydrożne stawiano najczęściej na rozstajach dróg lub granicach wsi, o tyle kapliczki powstawały i powstają w czyjejś intencji, często w ramach podziękowania za łaskę Boską bądź dla upamiętnienia jakiegoś wydarzenia. Na początku XX wieku w Górkach na terenie posiadłości państwa [[Jan Kowalski|Kowalskich]] w miejscu gdzie styka się róg parku dworskiego z wypływającym tam źródełkiem przy drodze do Prabut znajdowała się kapliczka Bartłomieja, którą dziedziczka majątku upamiętniła pewne tragiczne wydarzenie (wypadek samochodowy, w którym ona z dzieckiem ocalała, ale zginął jej kierowca). Kapliczka była zbudowana z kamieni z małymi witrażowymi okienkami z szybkami oprawionymi w ołów, z figurką Madonny z Lourdes wykonaną ze sztucznego kamienia we wnętrzu. Kapliczka ta nie przetrwała do naszych czasów, jednak pozostaje jeszcze w ludzkiej pamięci. Tak jak nieistniejąca kapliczka w Górkach, tak i każda inna posiada własną historię i swych fundatorów. Przykładem może być piękna kapliczka z figurą Matki Boskiej postawiona w 2002 roku w Białkach, na ziemi pana Wieczorka, zbudowana przez rodziny: Kamińskich, Krupów i Gutmańskich lub krzyż w Klasztorku wkopany przez Józefa Kuźmę w 1945r., obok którego w 2002r. Halina Wilczek postawiła figurę Matki Bożej. Stary drewniany krzyż zastąpiono metalowym w 2010r., a aktu poświęcenia dokonał ks. Eugeniusz Potoniec.
  
Chorągiewki niezwykle pomocne w datowaniu, z datą 1946, znajdują się na kapliczce w Korzeniewie i na krzyżu w Marezie. Rok 1947 widnieje na kapliczce w Krzykosach. Ludzka pamięć jest zawodna, więc czasem pomocna w datowaniu jest wmurowana tablica. W Baldramie, pod figurą Matki Bożej czytamy: "''Rok Święty 1950. Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko. Bedrony"'', w Glinie pod kapliczką widnieje napis:"''Fundacja P.S.L. Drążkowo w maju 1946''", a w Cyganach przeczytamy, że kapliczkę ufundował "Związek M.W.R.P. WICI - Cyganowo 1947" (Związek Młodzieży Wiejskiej Rzeczypospolitej Polskiej "WICI").
+
Najstarszą kapliczką w powiecie jest kapliczka stojąca w Tychnowach. Zbudowana z granitowego kamienia i cegły, w niszy za szklaną taflą skrywa figurę św. Rocha, orędownika od zaraźliwych chorób. Pierwotnie była tam figura drewniana (teraz przechowywana w kościele), dziś gipsowa bądź cementowa lekko kiczowata. Na wyższym poziomie, pod czterospadowym daszkiem usadowiony jest najważniejszy symbol wiary chrześcijańskiej, Jezus ukrzyżowany, w rdzawym kolorze. Całość wieńczy chorągiewka z datą 1853. Następną w kolejności chronologicznej jest kapliczka w Straszewie z datą na chorągiewce 1854, potem krzyż w Trzcianie z datą 1863 i kapliczka, również w Trzcianie, z wyrytym w kamieniu napisem: Anno 1882. Zaledwie rok młodszą jest kapliczka Matki Bożej usytuowana na przykościelnym cmentarzu w Tychnowach. Jej fundatorem jest ks. [[Piotr Baranowski]].
 +
 
 +
Chorągiewki niezwykle pomocne w datowaniu, z datą 1946, znajdują się na kapliczce w Korzeniewie i na krzyżu w Marezie. Rok 1947 widnieje na kapliczce w Krzykosach. Ludzka pamięć jest zawodna, więc czasem pomocna w datowaniu jest wmurowana tablica. W Baldramie, pod figurą Matki Bożej czytamy: "''Rok Święty 1950. Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko. Bedrony"'', w Glinie pod kapliczką widnieje napis:"''Fundacja P.S.L. Drążkowo w maju 1946''", a w Cyganach przeczytamy, że kapliczkę ufundował "''Związek M.W.R.P. WICI - Cyganowo 1947''" (Związek Młodzieży Wiejskiej Rzeczypospolitej Polskiej "WICI").
  
 
Ciekawą historię posiada figura w Janowie. Na postumencie jest przytwierdzona tablica, na której widnieje data 2000. Tablica informuje też, że "...''Dla uczczenia wygranego plebiscytu w Janowie, w roku 1922 mieszkańcy wsi postawili w tym miejscu figurkę Matki Bożej, która w 1939r. została zniszczona. W 80 rocznicę plebiscytu mieszkańcy parafii Janowo ufundowali replikę tamtej figurki"''.
 
Ciekawą historię posiada figura w Janowie. Na postumencie jest przytwierdzona tablica, na której widnieje data 2000. Tablica informuje też, że "...''Dla uczczenia wygranego plebiscytu w Janowie, w roku 1922 mieszkańcy wsi postawili w tym miejscu figurkę Matki Bożej, która w 1939r. została zniszczona. W 80 rocznicę plebiscytu mieszkańcy parafii Janowo ufundowali replikę tamtej figurki"''.
Pierwowzór pomnika powstał z inicjatywy proboszcza Ignacego Niklasa i fundatorów wymienionych w akcie erekcyjnym: Augustyna Czyżewskiego, Tadeusza Tollika, Józefa Krajnika, Anastazego Wygockiego, Andrzeja Napiontka. Ciekawostką tego aktu jest fakt wymienienia z nazwiska osób przeciwnych budowie tego pomnika.
+
Pierwowzór pomnika powstał z inicjatywy proboszcza Ignacego Niklasa i fundatorów wymienionych w akcie erekcyjnym: [[Augustyn Czyżewski|Augustyna Czyżewskiego]], [[Tadeusz Tollik|Tadeusza Tollika]], Józefa Krajnika, Anastazego Wygockiego, Andrzeja Napiontka. Ciekawostką tego aktu jest fakt wymienienia z nazwiska osób przeciwnych budowie tego pomnika.
  
Przyglądając się figurom ustawionym wewnątrz nisz naszych kapliczek zauważymy, że w większości patronuje im Maryja Królowa Polski lub Maryja Królowa Różańca Świętego. W mniejszości pozostają inni święci jak: św. Katarzyna, św. Józef czy św. Florian.
+
Przyglądając się figurom ustawionym wewnątrz nisz naszych kapliczek zauważymy, że w większości patronuje im Najświętsza Panienka. W mniejszości pozostają inni święci jak: św. Katarzyna, św. Józef czy nawet św. Florian. Pod tym względem wyjątkowa jest kapliczka Wszystkich Świętych koncepcji profesora Mariusza Białeckiego, którą w centrum Rodowa poświęcił ks. Andrzej Mamajek 31 października 2017 roku.
  
 +
Te przykłady małej architektury sakralnej warte są etnograficznego opracowania. Tego zadania podjęło się Towarzystwo Miłośników Ziemi Kwidzyńskiej wydając sukcesywnie od 2016 roku książeczki pod wspólnym tytułem "Kultura materialna Ziemi Kwidzyńskiej" zawierające zdjęcia i opisy kapliczek powiatu kwidzyńskiego.
  
 +
==Gmina Kwidzyn==
 
<gallery>
 
<gallery>
 
Plik:Korzeniewo - kapliczka.jpg|[[Korzeniewo]] - kapliczka
 
Plik:Korzeniewo - kapliczka.jpg|[[Korzeniewo]] - kapliczka
 
Plik:Lipianki - kapliczka.JPG|[[Lipianki]] - kapliczka
 
Plik:Lipianki - kapliczka.JPG|[[Lipianki]] - kapliczka
 
Plik:Lipianki - krzyż.JPG|[[Lipianki]] - krzyż
 
Plik:Lipianki - krzyż.JPG|[[Lipianki]] - krzyż
Plik:Licze - kapliczka.jpg|[[Licze]] - kapliczka
+
Plik:Licze - kapliczka.jpg|[[Licze]] - krzyż
 
Plik:Baldram - kapliczka.jpg|[[Baldram]] - figura
 
Plik:Baldram - kapliczka.jpg|[[Baldram]] - figura
Plik:Białki - kapliczka.jpg|[[Białki]] - kapliczka
 
 
Plik:Nowy Dwór - krzyż.jpg|[[Nowy Dwór]] - krzyż
 
Plik:Nowy Dwór - krzyż.jpg|[[Nowy Dwór]] - krzyż
 
Plik:Obory - krzyż.jpg|[[Obory]] - krzyż
 
Plik:Obory - krzyż.jpg|[[Obory]] - krzyż
 +
Plik:Janowo - krzyż.JPG|[[Janowo]] - krzyż i figura
 +
Plik:Mareza - krzyż.JPG|[[Mareza]] - krzyż
 +
Plik:Tychnowy - grota.jpg|[[Tychnowy]] - grota - 1977r.
 +
Plik:Tychnowy - kapliczka.jpg|[[Tychnowy]] - kapliczka - 1853r.
 +
Plik:Tychnowy kapliczka M.jpg|[[Tychnowy]] - kapliczka Matki Bożej - 1883r.
 +
Plik:Tychnowy - figura.jpg|[[Tychnowy]] - figura św. Floriana - 2014r.
 
Plik:Ośno - krzyż.jpg|[[Ośno]] - krzyż
 
Plik:Ośno - krzyż.jpg|[[Ośno]] - krzyż
 
Plik:Ośno - grota.jpg|[[Ośno]] - grota
 
Plik:Ośno - grota.jpg|[[Ośno]] - grota
Plik:Piekarniak - kapliczka.jpg|[[Kamionka]] - kapliczka
 
 
Plik:Rakowiec - krzyż.jpg|[[Rakowiec]] - krzyż
 
Plik:Rakowiec - krzyż.jpg|[[Rakowiec]] - krzyż
Plik:Tychnowy - grota.jpg|[[Tychnowy]] - grota
+
Plik:Rakowieckie Pole - krzyż.JPG|[[Pole Rakowieckie]] - krzyż
Plik:Tychnowy - kapliczka.jpg|[[Tychnowy]] - kapliczka
+
Plik:Rozpędziny - kapliczka.jpg|[[Rozpędziny]] - kapliczka
Plik:Mareza - krzyż.JPG|[[Mareza]] - krzyż
+
Plik:Górki-krzyż.jpg|[[Górki]] - Osiedle - krzyż
Plik:Janowo - krzyż.JPG|[[Janowo]] - krzyż i figura
+
Plik:Piekarniak - kapliczka.jpg|[[Kamionka]] - kapliczka
Plik:Gdakowo krzyż.jpg|[[Gdakowo]] - krzyż
+
Plik:Piekarski Młyn 11.JPG|Piekarski Młyn [[Piekarniak]]
Plik:Gilwa kapliczka.jpg|[[Gilwa]] - kapliczka
+
Plik:Kamionka - krzyż.jpg|[[Kamionka]] - krzyż - 1989r.
Plik:Gilwa Mała krzyż.jpg|[[Gilwa Mała]] - krzyż
+
Plik:Kapliczka-Kamionka.jpg|[[Kamionka]] - kapliczka na posesji
Plik:Gonty kapliczka.jpg|[[Gonty]] - kapliczka
+
Plik:Miłosna - grota.jpg|[[Osiedle Miłosna w Kwidzynie|Miłosna]] - grota
Plik:Gonty krzyż.jpg|[[Gonty]] - krzyż
+
Plik:Nowa Wieś - krzyż.jpg|[[Nowa Wieś Kwidzyńska]] - krzyż
Plik:Gonty Małe.jpg|Gonty Małe - kapliczka
+
Plik:Podzamcze - kapliczka.jpg|[[Podzamcze]] - kapliczka 2014r.
Plik:Kołodzieje kapliczka.jpg|[[Kołodzieje]] - kapliczka
+
Plik:Podzamcze krzyż.jpg|[[Podzamcze]] - krzyż
Plik:Rodowo grota.jpg|[[Rodowo]] - grota
+
Plik:Dubiel-krzyż.jpg|[[Dubiel]] - krzyż
Plik:Rodowo krzyż.jpg|[[Rodowo]] - krzyż
+
Plik:Brokowo-krzyż.jpg|[[Brokowo]] - krzyż
Plik:Rodowo świątek1.jpg|[[Rodowo]] świątek 1
+
Plik:Brachlewo-krzyż.jpg|[[Brachlewo]] - krzyż 2009r.
Plik:Rodowo świątek2.jpg|[[Rodowo]] świątek 2
+
</gallery>
Plik:Sypanica krzyż.jpg|[[Sypanica]] - krzyż
+
 
Plik:Zebrdowo - kapliczka.JPG|[[Olszówka]] - kapliczka
+
==Gmina Sadlinki==
Plik:Stańkowo - kapliczka.jpg|[[Stańkowo]] - kapliczka
+
<gallery>
Plik:Ryjewo - figura.jpg|[[Ryjewo]] - figura
+
Plik:Okrągła Łąka - kapliczka.jpg|[[Okrągła Łąka]] - kapliczka - lata 60. XX w.
+
 
Plik:Sadlinki - kapliczka.jpg|[[Sadlinki]] - św. Florian w kapliczce
 
Plik:Sadlinki - kapliczka.jpg|[[Sadlinki]] - św. Florian w kapliczce
Plik:Sadlinki - kapliczka ul. Grudziądzka.jpg|[[Olszanica]] - kapliczka
+
Plik:Sadlinki - kapliczka ul. Kwidzyńska.jpg|[[Sadlinki]] - kapliczka ul. Kwidzyńska
 +
Plik:Karpiny - kapliczka.jpg|[[Sadlinki]] - kapliczka ul. Grudziądzka
 +
Plik:Białki - kapliczka.jpg|[[Białki]] - kapliczka 1948r.
 +
Plik:Okrągła Łąka - kapliczka.jpg|[[Okrągła Łąka]] - kapliczka - lata 60. XX w.
 
Plik:Olszanica - kapliczka.jpg|[[Karpiny]] - kapliczka w lesie
 
Plik:Olszanica - kapliczka.jpg|[[Karpiny]] - kapliczka w lesie
 
Plik:Karpiny - krzyż.jpg|[[Karpiny]] - krzyż
 
Plik:Karpiny - krzyż.jpg|[[Karpiny]] - krzyż
Plik:Karpiny - kapliczka.jpg|[[Sadlinki]] - kapliczka ul. Grudziądzka
+
Plik:Sadlinki - kapliczka ul. Grudziądzka.jpg|[[Olszanica]] - kapliczka
Plik:Sadlinki - kapliczka ul. Kwidzyńska.jpg|[[Sadlinki]] - kapliczka ul. Kwidzyńska
+
 
Plik:Bronisławowo - krzyż1.jpg|[[Bronisławowo]] - krzyż od strony Nebrowa
 
Plik:Bronisławowo - krzyż1.jpg|[[Bronisławowo]] - krzyż od strony Nebrowa
 
Plik:Bronisławowo - krzyż.jpg|[[Bronisławowo]] - krzyż od strony Olszanicy
 
Plik:Bronisławowo - krzyż.jpg|[[Bronisławowo]] - krzyż od strony Olszanicy
 
Plik:Bronisławowo - kapliczka.jpg|[[Bronisławowo]] - kapliczka
 
Plik:Bronisławowo - kapliczka.jpg|[[Bronisławowo]] - kapliczka
Plik:Rozpędziny - kapliczka.jpg|[[Rozpędziny]] - kapliczka
 
Plik:Rakowieckie Pole - krzyż.JPG|[[Pole Rakowieckie]] - krzyż
 
Plik:Straszewo-kapliczka.jpg|[[Straszewo]] - kapliczka
 
Plik:Straszewo-kapliczka2.jpg|[[Straszewo]] - kapliczka
 
Plik:Straszewo-kapliczka3.jpg|[[Straszewo]] - kapliczka
 
Plik:Straszewo-krzyż.jpg|[[Straszewo]] - krzyż
 
Plik:Straszewo-krzyż2.jpg|[[Straszewo]] - krzyż
 
Plik:Trzciano-kapliczka.jpg|[[Trzciano]] - kapliczka
 
Plik:Trzciano-krzyż.jpg|[[Trzciano]] - krzyż
 
 
Plik:Wiśliny-kapliczka.jpg|[[Wiśliny]] - kapliczka - 1957r.
 
Plik:Wiśliny-kapliczka.jpg|[[Wiśliny]] - kapliczka - 1957r.
 
Plik:Nebrowo Wielkie-kapliczka.jpg|[[Nebrowo Wielkie]] - kapliczka - 1986r.
 
Plik:Nebrowo Wielkie-kapliczka.jpg|[[Nebrowo Wielkie]] - kapliczka - 1986r.
Linia 69: Linia 68:
 
Plik:Grabówko-kapliczka.jpg|[[Grabówko]] - kapliczka
 
Plik:Grabówko-kapliczka.jpg|[[Grabówko]] - kapliczka
 
Plik:Grabowo-kapliczka.jpg|[[Grabowo]] - kapliczka - 2006r.
 
Plik:Grabowo-kapliczka.jpg|[[Grabowo]] - kapliczka - 2006r.
Plik:Piekarski Młyn 11.JPG|Piekarski Młyn [[Piekarniak]]
 
 
Plik:Rusinowo-kapliczka.jpg|[[Rusinowo]] - kapliczka - 1955r.
 
Plik:Rusinowo-kapliczka.jpg|[[Rusinowo]] - kapliczka - 1955r.
 
Plik:Glina-kapliczka.jpg|[[Glina]] - kapliczka - 1946r.
 
Plik:Glina-kapliczka.jpg|[[Glina]] - kapliczka - 1946r.
 +
</gallery>
 +
 +
==Gmina Gardeja==
 +
<gallery>
 
Plik:Gardeja ul Piastowska-krzyż.jpg|[[Gardeja]] ul. Piastowska - krzyż
 
Plik:Gardeja ul Piastowska-krzyż.jpg|[[Gardeja]] ul. Piastowska - krzyż
 +
Plik:Gardeja ul.Pszenna.jpg|[[Gardeja]] - kapliczka - 1946r.
 +
Plik:Zebrdowo - kapliczka.JPG|[[Olszówka]] - kapliczka
 
Plik:Czarne Dolne - kapliczka.jpg|[[Czarne Dolne]] - kapliczka - 2009r. (na miejscu starej)
 
Plik:Czarne Dolne - kapliczka.jpg|[[Czarne Dolne]] - kapliczka - 2009r. (na miejscu starej)
 
Plik:Czarne Dolne - grota.jpg|[[Czarne Dolne]] - grota z M.B. Różańcową
 
Plik:Czarne Dolne - grota.jpg|[[Czarne Dolne]] - grota z M.B. Różańcową
Linia 82: Linia 86:
 
Plik:Rozajny-krzyż2.jpg|[[Rozajny]] - krzyż
 
Plik:Rozajny-krzyż2.jpg|[[Rozajny]] - krzyż
 
Plik:Cygany-kapliczka.jpg|[[Cygany]] - kapliczka
 
Plik:Cygany-kapliczka.jpg|[[Cygany]] - kapliczka
Plik:Szczepkowo - kapliczka.jpg|[[Szczepkowo]] - kapliczka
+
Plik:Szczepkowo - kapliczka.jpg|[[Szczepkowo]] - kapliczka w 2015r.
Plik:Zebrdowo - krzyż.jpg|[[Zebrdowo]] - krzyż przydrożny w kierunku Cygan
+
Plik:Szczepkowo2016.jpg|[[Szczepkowo]] - figura w 2016r.
Plik:Tychnowy - figura.jpg|[[Tychnowy]] - figura św. Floriana - 2014r.
+
Plik:Zebrdowo - krzyż.jpg|[[Zebrdowo]] - krzyż, w kierunku Cygan
Plik:Miłosna - grota.jpg|[[Osiedle Miłosna w Kwidzynie|Miłosna]] - grota
+
Plik:Otoczyn - kapliczka.jpg|[[Otoczyn]] - kapliczka
Plik:Gardeja ul.Pszenna.jpg|[[Gardeja]] - kapliczka - 1946r.
+
Plik:Otoczyn-krzyż.jpg|[[Otoczyn]] - krzyż
 +
Plik:Albertowo - krzyż.jpg|[[Albertowo]] - krzyż
 +
Plik:Klasztorek - krzyż.jpg|[[Klasztorek]] - krzyż
 +
Plik:Czachówek-kapliczka.jpg|[[Czachówek]] - kapliczka 2015r.
 +
Plik:Karolewo-krzyż.jpg|[[Karolewo]] - krzyż
 +
Plik:Wracławek - kapliczka.jpg|[[Wracławek]] - kapliczka
 +
Plik:Trumieje - JPII.jpg|[[Trumieje]] - figura Jana Pawła II
 +
</gallery>
 +
 
 +
==Gmina Prabuty==
 +
<gallery>
 +
Plik:Prabuty - figura.jpg|[[Prabuty]] - figura 1946r.
 +
Plik:Gdakowo krzyż.jpg|[[Gdakowo]] - krzyż
 +
Plik:Gilwa kapliczka.jpg|[[Gilwa]] - kapliczka
 +
Plik:Gilwa Mała krzyż.jpg|[[Gilwa Mała]] - krzyż
 +
Plik:Gonty kapliczka.jpg|[[Gonty]] - kapliczka
 +
Plik:Gonty krzyż.jpg|[[Gonty]] - krzyż
 +
Plik:Gonty Małe.jpg|Gonty Małe - kapliczka
 +
Plik:Kołodzieje kapliczka.jpg|[[Kołodzieje]] - kapliczka
 +
Plik:Rodowo grota.jpg|[[Rodowo]] - grota
 +
Plik:Rodowo krzyż.jpg|[[Rodowo]] - krzyż
 +
Plik:Rodowo kapliczka wśw.jpg|[[Rodowo]] - kapliczka Wszystkich Świętych 2017r.
 +
Plik:Rodowo świątek1.jpg|[[Rodowo]] świątek 1
 +
Plik:Rodowo świątek2.jpg|[[Rodowo]] świątek 2
 +
Plik:Sypanica krzyż.jpg|[[Sypanica]] - krzyż
 +
Plik:Stańkowo - kapliczka.jpg|[[Stańkowo]] - kapliczka
 +
Plik:Pilichowo - kapliczka.jpg|[[Pilichowo]] - kapliczka
 +
Plik:Pilichowo - krzyż.jpg|[[Pilichowo]] - krzyż
 +
Plik:Trumiejki - kapliczka.jpg|[[Trumiejki]] - kapliczka
 +
Plik:Obrzynowo - figura1.jpg|[[Obrzynowo]] - figura
 +
Plik:Obrzynowo - figura2.jpg|[[Obrzynowo]] - figura 1967r.
 +
Plik:Jakubowo - krzyż.jpg|[[Jakubowo]] - krzyż
 +
Plik:P1110163.JPG|[[Górowychy]] - kapliczka
 +
</gallery>
 +
 
 +
==Gmina Ryjewo==
 +
<gallery>
 +
Plik:Ryjewo - figura.jpg|[[Ryjewo]] - figura
 +
Plik:Ryjewo - kapliczka.jpg|[[Ryjewo]] - kapliczka
 +
Plik:Ryjewo - krzyż.jpg|[[Ryjewo]] - krzyż
 +
Plik:Barcice - krzyż.jpg|[[Barcice]] - krzyż
 +
Plik:Barcice - krzyż2.jpg|[[Barcice]] - krzyż
 +
Plik:Jarzębina - krzyż.jpg|[[Jarzębina]] - krzyż
 +
Plik:Mątowskie Pastwiska - krzyż.jpg|[[Mątowskie Pastwiska]] - krzyż
 +
Plik:Rudniki - kapliczka.jpg|[[Rudniki]] - kapliczka
 +
Plik:Straszewo-kapliczka.jpg|[[Straszewo]] - kapliczka
 +
Plik:Straszewo-kapliczka2.jpg|[[Straszewo]] - kapliczka
 +
Plik:Straszewo-kapliczka3.jpg|[[Straszewo]] - kapliczka
 +
Plik:Straszewo-krzyż.jpg|[[Straszewo]] - krzyż
 +
Plik:Straszewo-krzyż2.jpg|[[Straszewo]] - krzyż
 +
Plik:Trzciano-kapliczka.jpg|[[Trzciano]] - kapliczka
 +
Plik:Trzciano-krzyż.jpg|[[Trzciano]] - krzyż
 +
Plik:Klecewko - krzyż.jpg|[[Klecewko]] - krzyż
 +
Plik:Mątki - krzyż.jpg|[[Mątki]] - krzyż
 +
Plik:Jałowiec krzyż.jpg|[[Jałowiec]] - krzyż
 +
Plik:Gurcz krzyż.jpg|[[Gurcz]] - krzyż
 +
Plik:Gurcz kapliczka.jpg|[[Gurcz]] - kapliczka
 
</gallery>
 
</gallery>
  
 
==Źródło==
 
==Źródło==
 
* Zdjęcia współczesne - Rachel, Andriu i Komin
 
* Zdjęcia współczesne - Rachel, Andriu i Komin
 
+
* Zdjęcie "Kapliczka Wszystkich Świętych" - Rodowo 2017r - dzięki uprzejmości administratora strony fb "Parafia Rodowo"
 
[[Kategoria: Zabytki]]
 
[[Kategoria: Zabytki]]

Aktualna wersja na dzień 11:33, 25 wrz 2020

Krzyże przydrożne, kapliczki oraz figury świętych ustawione w plenerze powiatu kwidzyńskiego są świadectwem naszej tysiącletniej tradycji chrześcijańskiej. W nie każdej wsi je zobaczymy, ale tam gdzie są, stoją otulone drzewami lub kępami krzewów, często ogrodzone metalowym, kutym płotkiem. Stanowią widomy znak wiary i pobożności mieszkańców. Wszystkie są zadbane i przyozdobione. Najpiękniej wyglądają w maju.

O ile krzyże przydrożne stawiano najczęściej na rozstajach dróg lub granicach wsi, o tyle kapliczki powstawały i powstają w czyjejś intencji, często w ramach podziękowania za łaskę Boską bądź dla upamiętnienia jakiegoś wydarzenia. Na początku XX wieku w Górkach na terenie posiadłości państwa Kowalskich w miejscu gdzie styka się róg parku dworskiego z wypływającym tam źródełkiem przy drodze do Prabut znajdowała się kapliczka Bartłomieja, którą dziedziczka majątku upamiętniła pewne tragiczne wydarzenie (wypadek samochodowy, w którym ona z dzieckiem ocalała, ale zginął jej kierowca). Kapliczka była zbudowana z kamieni z małymi witrażowymi okienkami z szybkami oprawionymi w ołów, z figurką Madonny z Lourdes wykonaną ze sztucznego kamienia we wnętrzu. Kapliczka ta nie przetrwała do naszych czasów, jednak pozostaje jeszcze w ludzkiej pamięci. Tak jak nieistniejąca kapliczka w Górkach, tak i każda inna posiada własną historię i swych fundatorów. Przykładem może być piękna kapliczka z figurą Matki Boskiej postawiona w 2002 roku w Białkach, na ziemi pana Wieczorka, zbudowana przez rodziny: Kamińskich, Krupów i Gutmańskich lub krzyż w Klasztorku wkopany przez Józefa Kuźmę w 1945r., obok którego w 2002r. Halina Wilczek postawiła figurę Matki Bożej. Stary drewniany krzyż zastąpiono metalowym w 2010r., a aktu poświęcenia dokonał ks. Eugeniusz Potoniec.

Najstarszą kapliczką w powiecie jest kapliczka stojąca w Tychnowach. Zbudowana z granitowego kamienia i cegły, w niszy za szklaną taflą skrywa figurę św. Rocha, orędownika od zaraźliwych chorób. Pierwotnie była tam figura drewniana (teraz przechowywana w kościele), dziś gipsowa bądź cementowa lekko kiczowata. Na wyższym poziomie, pod czterospadowym daszkiem usadowiony jest najważniejszy symbol wiary chrześcijańskiej, Jezus ukrzyżowany, w rdzawym kolorze. Całość wieńczy chorągiewka z datą 1853. Następną w kolejności chronologicznej jest kapliczka w Straszewie z datą na chorągiewce 1854, potem krzyż w Trzcianie z datą 1863 i kapliczka, również w Trzcianie, z wyrytym w kamieniu napisem: Anno 1882. Zaledwie rok młodszą jest kapliczka Matki Bożej usytuowana na przykościelnym cmentarzu w Tychnowach. Jej fundatorem jest ks. Piotr Baranowski.

Chorągiewki niezwykle pomocne w datowaniu, z datą 1946, znajdują się na kapliczce w Korzeniewie i na krzyżu w Marezie. Rok 1947 widnieje na kapliczce w Krzykosach. Ludzka pamięć jest zawodna, więc czasem pomocna w datowaniu jest wmurowana tablica. W Baldramie, pod figurą Matki Bożej czytamy: "Rok Święty 1950. Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko. Bedrony", w Glinie pod kapliczką widnieje napis:"Fundacja P.S.L. Drążkowo w maju 1946", a w Cyganach przeczytamy, że kapliczkę ufundował "Związek M.W.R.P. WICI - Cyganowo 1947" (Związek Młodzieży Wiejskiej Rzeczypospolitej Polskiej "WICI").

Ciekawą historię posiada figura w Janowie. Na postumencie jest przytwierdzona tablica, na której widnieje data 2000. Tablica informuje też, że "...Dla uczczenia wygranego plebiscytu w Janowie, w roku 1922 mieszkańcy wsi postawili w tym miejscu figurkę Matki Bożej, która w 1939r. została zniszczona. W 80 rocznicę plebiscytu mieszkańcy parafii Janowo ufundowali replikę tamtej figurki". Pierwowzór pomnika powstał z inicjatywy proboszcza Ignacego Niklasa i fundatorów wymienionych w akcie erekcyjnym: Augustyna Czyżewskiego, Tadeusza Tollika, Józefa Krajnika, Anastazego Wygockiego, Andrzeja Napiontka. Ciekawostką tego aktu jest fakt wymienienia z nazwiska osób przeciwnych budowie tego pomnika.

Przyglądając się figurom ustawionym wewnątrz nisz naszych kapliczek zauważymy, że w większości patronuje im Najświętsza Panienka. W mniejszości pozostają inni święci jak: św. Katarzyna, św. Józef czy nawet św. Florian. Pod tym względem wyjątkowa jest kapliczka Wszystkich Świętych koncepcji profesora Mariusza Białeckiego, którą w centrum Rodowa poświęcił ks. Andrzej Mamajek 31 października 2017 roku.

Te przykłady małej architektury sakralnej warte są etnograficznego opracowania. Tego zadania podjęło się Towarzystwo Miłośników Ziemi Kwidzyńskiej wydając sukcesywnie od 2016 roku książeczki pod wspólnym tytułem "Kultura materialna Ziemi Kwidzyńskiej" zawierające zdjęcia i opisy kapliczek powiatu kwidzyńskiego.

Spis treści

 [ukryj

Gmina Kwidzyn

Gmina Sadlinki

Gmina Gardeja

Gmina Prabuty

Gmina Ryjewo

Źródło

  • Zdjęcia współczesne - Rachel, Andriu i Komin
  • Zdjęcie "Kapliczka Wszystkich Świętych" - Rodowo 2017r - dzięki uprzejmości administratora strony fb "Parafia Rodowo"