Małe Pólko

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
Małe Pólko na mapie

Małe Pólko – (dawn. niem. Kleinfelde)

Spis treści

Historia

W 1606 roku na prawie 10 łanach osadzono za ustalony czynsz Olędrów. Po powodzi, przerwaniu wałów ochronnych w 1663 roku tylko 3 łany nadawały się do użytku. W 1682 roku zamieszkiwało tu sześciu czynszowników, a w 1774 roku liczba ich urosła do dziesięciu.

Nad Wisłą do tej wsi należała Kępa Brolewska (niem.Brolauer Kämpe). W 1774 roku wieś Małe Pólko posiadała sołtysa.

W roku 1905 osadę zamieszkiwało 61, a w 1910 - 66 mieszkańców.

W czasie plebiscytu przeprowadzonego 11 lipca 1920 roku za przyłączeniem do Polski głosowało 12 osób, co stanowiło 44,44% ludności wsi. W wyniku plebiscytu Małe Pólko przyłączone zostało do Polski, stając się do czasu wybuchu II wojny światowej, wsią powiatu tczewskiego. Małe Pólko wraz z kilkoma innymi wsiami powiatu kwidzyńskiego, które przyłączono w tym czasie do Polski, znalazły się na terenie, który nazwano "Małą Polską".

Wieś, która przez 300 lat swojego istnienia ściśle związała swą historię z sąsiadującym Janowem stała się integralną częścią tej miejscowości.

Zapisy nazewnictwa

  • 1624 - Małe Pólko (LPm II)
  • 1772 - Kleinfelde (ZtM)
  • 1885 - Małepole (SG)
  • inne spotykane formy (Małe Połko, Pólko Małe, Małe Pole)

Zobacz też

Wykaz miejscowości powiatu kwidzyńskiego

Źródła

Siedziba gminy: miasto Kwidzyn

Wsie sołeckie: BaldramBrachlewoBrokowoBronnoDankowoDubielGniewskie PoleGórkiGrabówkoGurczJanowoKamionkaKorzeniewoLiczeLipiankiMarezaNowy DwórOboryOśnoPastwaPawlicePodzamczeRakowiceRakowiecRozpędzinySzałwinekTychnowy

Miejscowości niesołeckie: Gilwa MałaPole RakowieckieSzadowoWola-Sosenka