Watkowice Małe

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
Watkowice Małe na mapie

Watkowice Małe (dawn. niem. Klein Watkowitz/Klein Wadkeim) - wieś położona w powiecie kwidzyńskim, w gminie Ryjewo.

Spis treści

Historia

W 1242 roku dobra, które posiadał Heinrich von Wyda składały się z 3 części, wsród których wymieniane są Watkowice Małe (dawn. niem. Klein Watkowiz). W XV wieku Watkowice posiadali Kalksteinowie. Na początku wieku XVI burmistrz Sztumu – Michael Grunwald – nabył 4 łany w Watkowicach Małych. W 1570 roku właścicielami zarówno Watkowic Małych jak i Watkowic Dużych byli Sebastian i Kalikst Polaszkowcy, a w 1592 roku Schmollz z Michorowa. W końcu wielu XVI, jako właściciel, wymieniany jest Gosławski a wiek później Czapscy.

W XVIII wieku dla Watkowic Małych wymieniano następujących właścicieli: Steffens, następnie Szembek, potem Wybczyński, a po nim generał Kanden-Trzciński ( od roku 1768).

Po roku 1772 majątki przejęło państwo pruskie. Po tym akcie Watkowice Małe liczyły, jako dobra szlacheckie, 14 dymów. W roku 1787 major von Klinggräff nabył Polaszki, a dziesięć lat później sąsiadujące z nimi Watkowice Małe.

W roku 1858 w Watkowicach swoje dobra posiadał radca John z Kwidzyna. Dzięki małżeństwom obie części Watkowic wraz z Polaszkami znalazły się w rękach rodziny Klinggräff.

W roku 1905 majątek zamieszkiwało 71, a w 1910r. - 82 mieszkańców.

W 1928 obie części Watkowic wraz z innymi wsiami połączono w jedną gminę.

Po wojnie zmiana dotychczasowej nazwy Klein Wadkeim (dawn. pow. sztumski) na Watkowice Małe ustalona została Zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 1950r. (Monitor Polski nr 134, poz. 1720).

Teraźniejszość

W 1949 roku Wartkowice Małe zostały zelektryfikowane, a w 1964 roku utworzono PGR. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego.

Warto zobaczyć

  • Pozostałości dworu wybudowanego w 1694 r i przebudowanego w 1894 r. Murowany, na rzucie prostokąta na podmurówce z kamienia łamanego; podpiwniczony. Wejście główne od strony południowo wschodniej przez obudowaną werandę. Posadzka ze sztucznego kamienia z bogatą mozaiką. Budynek dwukondygnacyjny. W 1910 r. nastąpiła generalna przebudowa dworu i dobudowano cylindryczną czterokondygnacyjną wieżę. Dach łamany ośmiospadowy, przechodzący w wysmukły ostrosłup zwieńczony dekoracyjną chorągiewką wskazującą kierunek wiatru, Od lat 70. XX w. w ruinie. Obok park krajobrazowy z bukami.

Zdjęcia współczesne

Zapisy nazewnictwa

  • 1404 - Cleyn Wadekaym (MKB), Cleyne Wadekewicz (MTB)
  • 1411 - Cleyne Watkewicz (Sm I)
  • 1526 - Parva Watkowycze (MRP)
  • 1647 - Watkowice Małe (F)
  • 1790 - Kl. Wattkowitz (Srt)
  • 1893 - Watkowice Małe (SG)
  • 1945 - Klein Wadkeim (R)
  • 1951 - Watkowice Małe (R)
  • inne spotykane formy (Klein Wattkowitz, Klein Watkowitz, Wattkowitze, Kleinwadkeim, Wadkeim)

Zobacz też

Źródła

Siedziba gminy: Ryjewo


Wsie sołeckie: BarciceBenowoBorowy MłynJałowiecJarzębinaMątowskie PastwiskaPułkowiceRudnikiStraszewoTrzcianoWatkowice

Miejscowości niesołeckie: Benowo-WrzosyChojnoCzarne BłotoKlecewkoKulikiMątkiPańskie ŁąkiSołtyskiSzkaradowo SzlacheckieSzkaradowo WielkieTralewoWatkowice MałeWiszary