Przewodnik po Powiślu. Powiat Kwidzyński

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
Okładka

Przewodnik po Powiślu. Powiat Kwidzyński - przewodnik po powiecie kwidzyńskim, wydany w 2007 roku autorstwa Antoniego Barganowskiego i Henryka Michalika. Impulsem do napisania książki stało się ustanowienie przez Sejmik Województwa Pomorskiego roku 2007 rokiem Powiśla. Książka liczy 264 strony i ukazała się nakładem wydawnictwa REGION. Zawiera rekomendację Starosty Kwidzyńskiego - Jerzego Godzika i Przewodniczącego Rady Powiatu Kwidzyńskiego - Andrzeja Zwolaka. Czytamy tam: "Biorąc pod uwagę znakomitą renomę, gruntowną wiedzę oraz olbrzymią pracę Autorów niniejszej publikacji, nie mamy najmniejszych wątpliwości, że "Przewodnik" wzbudzi żywe zainteresowanie Czytelników. Pozwoli szerzej poznać bogactwo naszej tradycji i współczesności, nie tylko kolejnym pokoleniom mieszkańców Powiśla, ale wszystkim, którzy prowadzeni ścieżkami losu, zetknęli się z naszym regionem i na zawsze zachowali do niego sentyment."

Ideą autorów przyświecającą tworzeniu przewodnika, jak sami informują w słowie wstępnym, było przybliżenie atrakcji turystycznych powiatu, jego historii i dnia dzisiejszego, promowanie naszej "małej ojczyzny". Liczą oni, że każdy turysta, który odwiedzi powiat kwidzyński, będzie chętnie i wielokrotnie tu przyjeżdżał.

Wydawnictwo składa się z 4 części:

  • Wiadomości ogólne - zawiera historię powiatu kwidzyńskiego oraz opis środowiska geograficzno-przyrodniczego.
  • Słownik miejscowości - stanowi najobszerniejszą część, zawiera alfabetyczny spis miejscowości wchodzących w skład powiatu kwidzyńskiego wraz z ich rysem historycznym, dziejami powojennymi oraz atrakcjami turystycznymi i zabytkami.
  • Szlaki i trasy turystyczne - szczegółowo opisuje zarówno piesze, spacerowe jak i rowerowe trasy turystyczne. Ponadto autorzy zaproponowali trasy spacerowe po Prabutach, Kwidzynie i Ryjewie oraz rajdowe po powiecie i dalszych okolicach. Mocno wyeksponowany jest szlak kajakowy rzeki Liwy.
  • Informacje użytkowe - uzupełnienie wraz z dokładnymi adresami i telefonami odnośnie bazy gastronomicznej i noclegowej w powiecie Kwidzyńskim. Wymienione zostały tutaj także ważniejsze imprezy cykliczne.

Książka została wzbogacona zdjęciami zabytków i ciekawych miejsc znajdujących się w powiecie kwidzyńskim oraz reprintami starych pocztówek ukazujących wygląd poszczególnych miejsc dawniej. Dodatkową atrakcją jest mapa powiatu kwidzyńskiego w skali 1:100.000 dołączona do Przewodnika.

Źródła