Jeziorki

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn

UNIQ38b662e27d08620-googlemap-00000000-QINU

Jeziorki na mapie
Antonswalde, stan obecny
Dawny dworek rodziny barona Antona Georga Heinricha Guido von Rosenberga

Jeziorki - (dawn. niem. Antonswalde) - osada położona w powiecie kwidzyńskim, w gminie Gardeja należąca do sołectwa Czarne Górne.


Spis treści

Historia

Jeziorki to dawna leśniczówka należąca do majątku Czarne Górne. W 1910 r. mieszkały tu 4 osoby. Majątek Czarne Górne należał od 1789 r. do pruskiego szambelana Johanna Antona Franza von Rosenberg.

W 1818 r. przejął go jedyny syn, landrat suski i radca ziemski, baron Anton Heinrich Albert von Rosenberg, który swoim imieniem nazwał nowy folwark, położony w lesie na północ od Czarnego Górnego. Ostatnim jego właścicielem był asesor baron Anton Georg.

Heinrich Guido von Rosenberg na skutek problemów finansowych sprzedał w 1932 r. swój majątek Wschodniopruskiej Komisji Osiedleńczej (400 ha).

Sobie zostawił 100 ha ziemi i 169 ha lasu oraz zbudował piętrowy dom wśród lasów: podpiwniczony, murowany z cegły, otynkowany, dach dwuspadowy, balkon.

Na ścianie zachował się herb rodziny – róża o pięciu listkach. Nad hełmem i koroną taka sama róża.

W 1928 r. Jeziorki oraz Czarne Górne przyłączono do gminy Czarne Dolne.

Po wojnie zmiana dotychczasowej nazwy Antonswalde na Jeziorna ustalona została Zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 1950r. (Monitor Polski nr 134, poz. 1720).

Teren dawnej leśniczówki Antonswalde stanowi teraz część wsi Czarne Górne. Po wojnie przez pewien czas leśniczówka mieściła się w dawnym dworku rodziny von Rosenberga.

Obecnie Leśnictwo Jeziorki znajduje się nad jeziorem Czarne, w jego północno zachodniej części i leży na obszarze należącym do wsi Czarne Dolne.

Ciekawostki

W Polsce jest 16 miejscowości o nazwie Jeziorki.

Zapisy nazewnictwa

  • Vorwerk Antonswalde
  • Antonswalde
  • Jeziorna
  • Jeziorki

Źródła

Zobacz też

Wykaz miejscowości powiatu kwidzyńskiego

Siedziba gminy: Gardeja


Wsie sołeckie: BądkiCyganyCzarne DolneCzarne GórneCzarne Małe (sołectwa: Czarne Małe I i Czarne Małe II) • Gardeja (sołectwa: Gardeja, Gardeja II, Gardeja III i Gardeja IV) • JaromierzKlasztorekKrzykosyMorawyNowa WioskaOtłowiecOtłówkoOtoczynPawłowoRozajnyTrumiejeWandowoWracławekZebrdowo

Miejscowości niesołeckie: AlbertowoCzachówekDębnoHermanowoJeziorkiJurkiKalmuzyKarolewoKlasztorneKlecewoMiędzylesieOlszówkaOsadnikiPodegrodziePrzęsławekRozajny MałeSzczepkowoWilkowo