Dom Pomocy Społecznej "Słoneczne Wzgórze"

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn

Dom Pomocy Społecznej "Słoneczne Wzgórze" w Ryjewie

Mikroklimat, obecność lasów i inne walory Ryjewa zdecydowały o wydaniu w czerwcu 1914 roku decyzji, o utworzeniu uzdrowiska, w którym leczono by choroby płucne. Do 1919 roku postawiono: dom lekarski, pawilony dla chorych i urzędników oraz stację pomp.

W 1919 roku, po traktacie wersalskim, z powodu zawirowań wojennych i zmiany granic zawieszono prace nad rozbudową kurortu.

W latach 1935 – 1945 w sanatorium był obóz pracy dla młodzieży z Hitlerjugend (od 1942 do 1945 roku przebywały tu tylko dziewczęta).

Od 1947 do 1965 roku funkcjonowało w tym miejscu prewentorium przeciwgruźlicze dla dzieci.

W roku 1965 decyzją Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku ośrodek przekształcono na Dom Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze”, w którym od 1966 roku opiekę znajduje 166 dorosłych podopiecznych, niepełnosprawnych intelektualnie i chorych psychicznie, obsługiwanych przez 102 pracowników. Placówka wyposażona jest w nowoczesne gabinety specjalistyczne. Prowadzone są tam Warsztaty Terapii Zajęciowej, a w nich pracownie: życia codziennego, malarska, ceramiczna, wikliniarska, fotograficzna, krawiecko-dziewiarska, fryzjersko-kosmetyczna, piekarnicza i komputerowa.

DPS kierowali: Ludmiła Wierzejska, Jan Kowalski, Jerzy Serkowski, Zdzisław Uliasz, Bogdan Szulc i od 1982 roku dr Mieczysław Warczak.

Źródła

Strona internetowa DPS "Słoneczne Wzgórze"