Waldemar Heym
Waldemar Heym - nauczyciel gimnazjalny, z zamiłowania archeolog, muzealnik i etnograf.
Urodził się 24 lutego 1883 roku w miejscowości Nowe Dobra położonej kolo Chełmna. Edukację rozpoczął w szkole miejskiej w Heiligenbeil (dziś to Mamonowo w obwodzie kaliningradzkim w Rosji) gdzie jego ojciec był nauczycielem. Do gimnazjum uczęszczał w Brodnicy. Następnie studiował teologię w Królewcu i języki antyczne w Marburgu (mieście powiatowym w Niemczech). Ten licencjonowany nauczyciel po odbyciu stażu w Iławie, Chełmży, Brodnicy i Malborku przybył w 1913 roku do Kwidzyna gdzie podjął pracę jako nauczyciel łaciny, greki i języka hebrajskiego w Królewskim Gimnazjum Klasycznym. Tu zastała go I wojna światowa. Walczył na froncie zachodnim m.in. pod Verdun. Po zakończeniu wojny powrócił do Kwidzyna. Założył rodzinę poślubiając w 1919 roku pannę Margarethe Gunther (1894 - 1992) nauczycielkę z Lubawy. Zamieszkali w mieszkaniu przy Bismarckstrasse 42 (dziś to ulica T. Kościuszki 39). Z tego związku urodziło się pięcioro dzieci.
Waldemar Heym z zamiłowaniem odbywał wędrówki po okolicy, często na rowerze, zawsze z plecakiem na ramionach, poznając miejscową kulturę, gromadził regionalne pamiątki. Jego działalność została zauważona i doceniona. W 1925 roku powierzono mu utworzenie Regionalnego Muzeum Prus Zachodnich w Kwidzynie. W tym czasie rozpoczął aktywną działalność archeologiczną w terenie. W 1939 roku powołany został na stanowisko kustosza terenowego na obszar Prus Zachodnich w Gdańsku. Nadal jednak kierował kwidzyńskim Muzeum. W ostatnich dniach stycznia 1945 roku opuścił Kwidzyn i osiadł z rodziną w Celle.
Jest autorem 90 publikacji o tematyce historycznej. Pisał o tym co robił i fotografował. Te archiwalne, bardzo cenne fotografie są przechowywane w Muzeum w Kwidzynie.
Zmarł w Celle 9 stycznia 1967 roku.
__________________________________________________
W maju 2015 roku kwidzyńskie Muzeum zorganizowało wystawę czasową poświęconą Waldemarowi Heymowi. W uroczystości otwarcia wystawy wzięła udział Gudrun Martin - córka Waldemara Heyma. To dzięki tej pani pojawiło się na wystawie wiele cennych pamiątek rodzinnych. Pani Gudrun Martin towarzyszył Hanno Schacht, będący redaktorem gazetki „Kleine Weichsel Zeitung” opisującej wspomnienia przedwojennych mieszkańców Kwidzyna. Autorami wystawy byli nasi Muzealnicy Joanna Jezierska i Łukasz Rzepczyński. Oprócz pamiątek rodzinnych (fotografie, dokumenty, karty wędkarskie oraz niezwykle cenny dla rodziny zegarek kieszonkowy, który należał do Waldemara Heyma) na wystawie zaprezentowano eksponaty pochodzące z przedwojennego muzeum. Z projektora wyświetlano fotografie autorstwa Heyma a atrakcją imprezy była degustacja gwiazdek cynamonowych oraz królewieckich ciasteczek marcepanowych, przygotowanych przez Julitę Rzepczyńską według receptury z zeszytu z przepisami kulinarnymi spisanymi przez Waldemara Heyma. Imprezę inauguracyjną uświetnił koncert zespołu "Semper Cantantes" z Malborka pod kierunkiem Bożeny Belcarz.
Galeria zdjęć z otwarcia wystawy poświęconej Waldemarowi Heymowi: