Ulica Wiejska w Kwidzynie

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn

UNIQ5b1622717275769d-googlemap-00000000-QINU

Ulica Wiejska na mapie

ul. Wiejska - ulica w Kwidzynie, biegnąca od ulicy Sportowej do ulicy Zielnej. Do ulicy Wiejskiej zbiegają się ulice: Zacisze, Wspólna, Spokojna, Miła, ulica Cicha oraz ulica Topolowa.

Spis treści

Ważniejsze obiekty

Zabudowa

Przy ulicy Wiejskiej znajdują się bloki mieszkaniowe, domki jednorodzinne wolnostojące i tzw. szeregowce. W ciągu ulicy mieszczą się 2 przystanki komunikacji miejskiej linii numer 11. Ulica znajduje się w strefie zamieszkałej w związku z czym na prawie całej jej długości obowiązuje ograniczenie prędkości do 20km/h.

Historia

Niemiecka nazwa ulicy to Arndt Weg. Prawdopodobnie patronem jej był Ernst Moritz Arndt, niemiecki pisarz i historyk.

Odnaleźć ją można na mapach z początku XX wieku. Wówczas przy ulicy znajdowało się jedno gospodarstwo domowe wraz z zabudowaniami gospodarczymi, do którego prowadziła nieutwardzona, gruntowa droga. Ówczesna Arndt Weg kończyła się kilkanaście metrów dalej. Gospodarstwo to istnieje do dzisiaj. Zniknęła jednak część jego zabudowań.

Jeszcze w latach 70tych XX wieku ulica Wiejska była tylko piaszczystą drogą po której jeździły wozy drabiniaste. Na początku lat 90tych XX wieku została wyłożona płytami betonowi głównie z powodu rozpoczęcia budowy pierwszych domków mieszkalnych na osiedlu Zacisze i konieczności dojazdu ciężkich maszyn budowlanych.

W pierwszej połowie lat 90-tych XX wieku, w związku z dynamicznym rozwojem budownictwa mieszkaniowego, część ulicy została utwardzona i wylana asfaltem, pojawiły się także latarnie elektryczne i chodniki dla pieszych. Wtedy to ulica kończyła się w połowie jej obecnego prostego odcinka drogi. Dalsza część (łuk wzdłuż torów i dojazd do ulicy Zielnej) nie istniała. Na tym miejscu znajdowały się pozostałości nasypu starej linii kolejowej do Kisielic. Dopiero pod koniec lat 90-tych został nadany jej obecny przebieg. Utwardzono także ulicę na całej jej długości.

Na ulicy znajdowały się kiedyś progi zwalniające, ale zostały zdjęte z powodu kursowania autobusów.

Ciekawostki

W trakcie remontu ulicy Sportowej nieznacznie został zmodyfikowany przebieg ulicy, a u jej połączenia z ulicami Polną i Sportową powstało rondo. W tym czasie ulica Wiejska pierwszy raz w swojej historii była ulicą ślepą.

Zdjęcia

Źródła

Zobacz też

Wykaz ulic Kwidzyna