Ulica Topolowa w Kwidzynie (nieistniejąca)

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn

UNIQ4498349553d6215e-googlemap-00000000-QINU

Przebieg ulicy Gneisenaustrasse na współczesnym planie miasta

Nieistniejąca dziś ulica Topolowa łączyła ulice Sportową przez wiadukt nad linią kolejową do Kisielic z ulicami Południową i Żwirową.

Historia

Przedwojennym patronem ulicy Gneisenaustrasse był pruski feldmarszałek i gubernator Śląska August Wilhelm Neidhardt von Gneisenau. Nazwa ulicy - Topolowa, oprócz części miasta w której się znajdowała i zbieżności nazw, nie miała nic wspólnego z istniejącą dzisiaj ulicą Topolową.

Do obecnych czasów niewiele się zachowało śladów po dawnej ulicy Gneisenau Straße. Jednym z nich jest nieczynny, wyłożony kostka brukową wiadukt nad linią kolejową (fot. Gneisenaustrasse, widok wiaduktu nad linią kolejową). Z dawnych budynków położonych wzdłuż Gneisenau Straße istnieje obecny budynek przy ul.Sporowej 2 (fot. Gneisenaustrasse, współczesny widok od strony ul.Sportowej). Budynek ten sąsiadował z ulicą Gneisenau Straße ale trudno w tej chwili powiedzieć czy jego adres był przy Gneisenau Straße czy może tak jak ma to miejsce obecnie, przy ulicy Sportowej (dawn. niem. Liebenthalerstrasse).

Źródła

Zobacz też

Wykaz ulic Kwidzyna