Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kwidzynie

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
(Różnice między wersjami)
Linia 1: Linia 1:
 
[[Grafika:Pałac Fermora1.jpg|thumb|400px|Pałac Fermora obecnie ZSP nr 2 na przedwojennej pocztówce]]
 
[[Grafika:Pałac Fermora1.jpg|thumb|400px|Pałac Fermora obecnie ZSP nr 2 na przedwojennej pocztówce]]
 
'''Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2''' mieści się w zabytkowej budowli zwanej  
 
'''Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2''' mieści się w zabytkowej budowli zwanej  
pałacem Fermora, który zbudowany został w latach 1758 – 1762 podczas wojny siedmioletniej dla rosyjskiego gubernatora Wilhelma Fermora. Po I rozbiorze Polski w 1772 roku mieściła się w nim siedziba pruskiej [[Kamera Domen i Wojny w Kwidzynie|Kamery Domen i Wojska]] oraz Sąd Nadworny i Krajowy. Od 1773 do 1945 roku funkcjonowała tu [[Regencja Kwidzyńska]]. Pałac wielokrotnie rozbudowywano, w wyniku czego powstał trzykondygnacyjny czworobok w stylu neoklasycystycznym z bogato zdobioną ryzalitową elewacją w części środkowej i tunelem, prowadzącym na dziedziniec wewnętrzny. Ozdobą fasady jest ośmiometrowy, trzyczęściowy stiukowy fryz pochodzący z 1802 roku, którego twórcami mogli być uczniowie artysty Johanna Godfrieda Schadowa ( 1764 - 1850 ) z Berlina. Na nim przedstawione są sceny alegoryczne, nawiązujące do antyku oraz personifikujące urząd Regencji. Część frontowa posiada dwie kondygnacje, skrzydło południowe i północne trzy, a zachodnie cztery. Gmach Regencji w 1945 roku został splądrowany i wypalony. Przez kilkanaście lat zrujnowany niszczał. Dopiero w latach 1958 – 1959 został odbudowany na potrzeby Technikum Młynarskiego i Zasadniczej Szkoły Młynarskiej, przeniesionych z Cieszyna. Fryz zrekonstruował Alfons Łozowski, artysta z Gdańska. W Kwidzynie pracowały wówczas cztery młyny państwowe. Szkoła początkowo miała siedzibę w gmachu obecnej [[Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie|Biblioteki Miejsko - Powiatowej]], a od roku 1959 przeniosła się do pałacu byłej rejencji. W następnych latach, w oparciu o posiadaną bazę lokalową i dydaktyczną, w szkole otwierane były inne kierunki kształcenia. Przez długie lata 1963 – 1996 szkoła miała młyn szkoleniowo – produkcyjny „Piekarniak”. W latach 1976 – 1996 istniało tu Liceum Medyczne. W 1975 roku utworzono Zespół Szkół Zawodowych nr 2, największą szkołę w mieście. W 1986 roku szkoła otrzymała imię Marii Skłodowskiej – Curie. Obecnie jest to Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kwidzynie.
+
pałacem Fermora, który zbudowany został w latach 1758 – 1762 podczas wojny siedmioletniej dla rosyjskiego gubernatora Wilhelma Fermora. Po I rozbiorze Polski w 1772 roku mieściła się w nim siedziba pruskiej [[Kamera Domen i Wojny w Kwidzynie|Kamery Domen i Wojska]] oraz Sąd Nadworny i Krajowy. Od 1773 do 1945 roku funkcjonowała tu [[Regencja Kwidzyńska]]. Pałac wielokrotnie rozbudowywano, w wyniku czego powstał trzykondygnacyjny czworobok w stylu neoklasycystycznym z bogato zdobioną ryzalitową elewacją w części środkowej i tunelem, prowadzącym na dziedziniec wewnętrzny. Ozdobą fasady jest ośmiometrowy, trzyczęściowy stiukowy fryz pochodzący z 1802 roku, którego twórcami mogli być uczniowie artysty Johanna Godfrieda Schadowa ( 1764 - 1850 ) z Berlina. Na nim przedstawione są sceny alegoryczne, nawiązujące do antyku oraz personifikujące urząd Regencji. Część frontowa posiada dwie kondygnacje, skrzydło południowe i północne trzy, a zachodnie cztery. Gmach Regencji w 1945 roku został splądrowany i wypalony. Przez kilkanaście lat zrujnowany niszczał. Dopiero w latach 1958 – 1959 został odbudowany na potrzeby Technikum Młynarskiego i Zasadniczej Szkoły Młynarskiej, przeniesionych z Cieszyna. Fryz zrekonstruował Alfons Łozowski, artysta z Gdańska. W Kwidzynie pracowały wówczas cztery młyny państwowe. Szkoła początkowo miała siedzibę w gmachu obecnej [[Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie|Biblioteki Miejsko - Powiatowej]], a od roku 1959 przeniosła się do pałacu byłej regencji. W następnych latach, w oparciu o posiadaną bazę lokalową i dydaktyczną, w szkole otwierane były inne kierunki kształcenia. Przez długie lata 1963 – 1996 szkoła miała młyn szkoleniowo – produkcyjny „Piekarniak”. W latach 1976 – 1996 istniało tu Liceum Medyczne. W 1975 roku utworzono Zespół Szkół Zawodowych nr 2, największą szkołę w mieście. W 1986 roku szkoła otrzymała imię Marii Skłodowskiej – Curie. Obecnie jest to Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kwidzynie.
  
 
Dyrektorami placówki byli: Jan Oppmann, [[Zbigniew Radomski]], Władysław Paciorek i Henryk Czyżewski.
 
Dyrektorami placówki byli: Jan Oppmann, [[Zbigniew Radomski]], Władysław Paciorek i Henryk Czyżewski.

Wersja z 15:36, 2 sty 2009

Pałac Fermora obecnie ZSP nr 2 na przedwojennej pocztówce

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 mieści się w zabytkowej budowli zwanej pałacem Fermora, który zbudowany został w latach 1758 – 1762 podczas wojny siedmioletniej dla rosyjskiego gubernatora Wilhelma Fermora. Po I rozbiorze Polski w 1772 roku mieściła się w nim siedziba pruskiej Kamery Domen i Wojska oraz Sąd Nadworny i Krajowy. Od 1773 do 1945 roku funkcjonowała tu Regencja Kwidzyńska. Pałac wielokrotnie rozbudowywano, w wyniku czego powstał trzykondygnacyjny czworobok w stylu neoklasycystycznym z bogato zdobioną ryzalitową elewacją w części środkowej i tunelem, prowadzącym na dziedziniec wewnętrzny. Ozdobą fasady jest ośmiometrowy, trzyczęściowy stiukowy fryz pochodzący z 1802 roku, którego twórcami mogli być uczniowie artysty Johanna Godfrieda Schadowa ( 1764 - 1850 ) z Berlina. Na nim przedstawione są sceny alegoryczne, nawiązujące do antyku oraz personifikujące urząd Regencji. Część frontowa posiada dwie kondygnacje, skrzydło południowe i północne trzy, a zachodnie cztery. Gmach Regencji w 1945 roku został splądrowany i wypalony. Przez kilkanaście lat zrujnowany niszczał. Dopiero w latach 1958 – 1959 został odbudowany na potrzeby Technikum Młynarskiego i Zasadniczej Szkoły Młynarskiej, przeniesionych z Cieszyna. Fryz zrekonstruował Alfons Łozowski, artysta z Gdańska. W Kwidzynie pracowały wówczas cztery młyny państwowe. Szkoła początkowo miała siedzibę w gmachu obecnej Biblioteki Miejsko - Powiatowej, a od roku 1959 przeniosła się do pałacu byłej regencji. W następnych latach, w oparciu o posiadaną bazę lokalową i dydaktyczną, w szkole otwierane były inne kierunki kształcenia. Przez długie lata 1963 – 1996 szkoła miała młyn szkoleniowo – produkcyjny „Piekarniak”. W latach 1976 – 1996 istniało tu Liceum Medyczne. W 1975 roku utworzono Zespół Szkół Zawodowych nr 2, największą szkołę w mieście. W 1986 roku szkoła otrzymała imię Marii Skłodowskiej – Curie. Obecnie jest to Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kwidzynie.

Dyrektorami placówki byli: Jan Oppmann, Zbigniew Radomski, Władysław Paciorek i Henryk Czyżewski.

Z bogatą historią tej placówki oświatowej związali swe życiorysy tacy pedagodzy jak: Zofia Armatys, Anna Baraniak, Elżbieta Barganowska, Antoni Barganowski, Irena Bartkowska, Grażyna Borecka, Agnieszka Brechun, Marzena Burczyńska, Elżbieta Delęgowska, Bogusław Domaradzki, Krystyna Dubieniecka, Iwona Grodecka - Trautsolt, Franciszek Horbowiec, Anna Jabłońska, Mieczysława Jamrozik, Halina Kędziera, Jolanta Klimek, Teresa Komorowska, Kazimierz Kundzicz, Zbigniew Miotke, Mirosława Piotrowska, Andrzej Zdzisław Rożniata, Władysław Ryłko, Marian Soliwoda, Alicja Szwed, Janina Tkaczyk, Bronisław Tokarski, Tadeusz Tyszkowski, Bożena Wiercińska, Barbara Wojtaszek, Marek Woźniak.

Teraźniejszość

DYREKTOR ZSP Nr 2:

  • Henryk Czyżewski

ZASTĘPCY DYREKTORA:

  • Grażyna Borecka

Dane teleadresowe:

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2

ul. Katedralna 5

82 – 500 Kwidzyn

Tel. (055) 279 3716, (055) 279 3717

Fax:. (055) 279 2014

Strona internetowa

Strona szkoły

e-mail: zsp2@powiatkwidzynski.pl

Źródło

Przewodnik po Powiślu. Powiat Kwidzyński 2007

Kwidzyn. Z dziejów miasta i okolic 1982