Szczepkowo

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn

UNIQ638785aa659b2e44-googlemap-00000000-QINU

Szczepkowo na mapie

Szczepkowo – (dawn. niem. Louisenhof)

Spis treści

Historia

Teren obecnego Szczepkowa w poł. XVIII wieku należał do Dietricha Ernsta von Rothe z Okrągłej Łąki, a po jego śmierci w 1776 roku ziemie te wraz z Cyganami i Rozajnami nabyła siostra, wdowa, majorowa Helena Charlotte Louise von Eichasätt.

W 1786 roku wdowa sprzedała 6,5 łana w Czachówku (Klein Bandtken) i wybudowała nową siedzibę, nazwaną od jej imienia Louisenhof (Dwór Luizy). Mieszkała w nim do śmierci.

W 1789 roku oprócz dworu były tam 2 dymy. Po śmierci właścicielki, dwór wraz z niewielkim majątkiem przeszedł w ręce barona Karla Wilhelma Schroettera. Potem właścicielami byli: Karl von Polenz, Ernst Würtz, Robert Aleksander Boltz i jego żona Louise z domu Würtz. Georg Froese nabył majątek Louisenhof (175 ha) na przełomie lat 1904/1905 i jego rodzina gospodarzyła w nim do 1945 roku.

W roku 1905 osadę zamieszkiwało 49 mieszkańców. Osada należała do majątku Kröxen.

Większość ludności była ewangelikami. Po roku 1951 wsi nadano nazwę Szczepkowo.

Zapisy nazewnictwa

  • 1790 - Louisenhof (Srt)
  • 1941 - Louisenhof (NMS)
  • 1951 - Lubań (R)
  • inne spotykane formy (Louisenhoff)

Zobacz też

Wykaz miejscowości powiatu kwidzyńskiego

Źródła

Siedziba gminy: Gardeja


Wsie sołeckie: BądkiCyganyCzarne DolneCzarne GórneCzarne Małe (sołectwa: Czarne Małe I i Czarne Małe II) • Gardeja (sołectwa: Gardeja, Gardeja II, Gardeja III i Gardeja IV) • JaromierzKlasztorekKrzykosyMorawyNowa WioskaOtłowiecOtłówkoOtoczynPawłowoRozajnyTrumiejeWandowoWracławekZebrdowo

Miejscowości niesołeckie: AlbertowoCzachówekDębnoHermanowoJeziorkiJurkiKalmuzyKarolewoKlasztorneKlecewoMiędzylesieOlszówkaOsadnikiPodegrodziePrzęsławekRozajny MałeSzczepkowoWilkowo