Szczepkowo

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
(Różnice między wersjami)
Linia 17: Linia 17:
  
 
Po roku 1945 wsi nadano nazwę Szczepkowo.
 
Po roku 1945 wsi nadano nazwę Szczepkowo.
 +
 +
[[Kategoria:Gmina Gardeja]]
 +
{|style="float:center; border: 1px white; border-collapse:collapse; background:white;" border="1" cellspacing="0" cellpadding="5"
 +
|
 +
{{Gmina Gardeja}}
 +
|-
 +
|}

Wersja z 19:58, 16 lis 2008

Szczepkowo – (niem. Louisenhof)


Teren obecnego Szczepkowa w poł. XVIII wieku należał do Dietricha Ernsta von Rothe z Okrągłej Łąki, a po jego śmierci w 1776 roku ziemie te wraz z Cyganami i Rozajnami nabyła siostra, wdowa, majorowa Helena Charlotte Louise von Eichasätt.

W 1786 roku wdowa sprzedała 6,5 łana w Bądkach Małych i wybudowała nową siedzibę, nazwaną od jej imienia Louisenhof (Dwór Luizy). Mieszkała w nim do śmierci.

W 1789 roku oprócz dworu były tam 2 dymy.

Po śmierci właścicielki, dwór wraz z niewielkim majątkiem przeszedł w ręce barona Karla Wilhelma Schroettera.

Potem właścicielami byli: Karl von Polenz, Ernst Würtz, Robert Aleksander Boltz i jego żona Louise z domu Würtz.

Georg Froese nabył majątek Louisenhof (175 ha) na przełomie lat 1904/1905 i jego rodzina gospodarzyła w nim do 1945 roku.

Większość ludności była ewangelikami.

Po roku 1945 wsi nadano nazwę Szczepkowo.

Siedziba gminy: Gardeja


Wsie sołeckie: BądkiCyganyCzarne DolneCzarne GórneCzarne Małe (sołectwa: Czarne Małe I i Czarne Małe II) • Gardeja (sołectwa: Gardeja, Gardeja II, Gardeja III i Gardeja IV) • JaromierzKlasztorekKrzykosyMorawyNowa WioskaOtłowiecOtłówkoOtoczynPawłowoRozajnyTrumiejeWandowoWracławekZebrdowo

Miejscowości niesołeckie: AlbertowoCzachówekDębnoHermanowoJeziorkiJurkiKalmuzyKarolewoKlasztorneKlecewoMiędzylesieOlszówkaOsadnikiPodegrodziePrzęsławekRozajny MałeSzczepkowoWilkowo