Radosław Wojtaszek

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
Wersja WikiSysop (dyskusja | edycje) z dnia 09:52, 1 mar 2010
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Radosław Wojtaszek (ur. 13 stycznia 1987 w Elblągu) – polski szachista, arcymistrz. Mieszka w Rakowcu k. Kwidzyna. Reprezentuje MTS Kwidzyn.

Poznał szachy w wieku czterech lat. Mając sześć lat zdobył swój pierwszy tytuł mistrza Polski (Mistrzostwa Polski przedszkolaków do lat 7). Od tego czasu był wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski i reprezentantem kraju w mistrzostwach świata i Europy juniorów w różnych grupach wiekowych. W 2002 roku zdobył brązowy medal na mistrzostwach Europy juniorów do lat 16, zaś w kolejnym - srebrny medal w kategorii do lat 18 (Budva 2003). W tym samym roku zdobył w Balatonlelle dwa medale na drużynowych mistrzostwach Europy do lat 18 (srebrny wraz z drużyną oraz złoty za indywidualny wynik na II szachownicy). W obfitującym w sukcesy 2004 roku zdobył tytuły mistrza świata i mistrza Europy w kategorii do 18 lat. Trzykrotnie zwyciężał w mistrzostwach Polski do lat 20 (2002, 2004, 2005).

W styczniu 2005 roku zwyciężył w rozgrywanym systemem szwajcarskim międzynarodowym turnieju Cracovia 2004/05. W maju tego roku zadebiutował w mistrzostwach Polski seniorów. W doborowej stawce zawodników uzyskał wynik 9½ z 13 partii i zajął pierwsze miejsce, przed arcymistrzami Bartoszem Soćką i Robertem Kempińskim. W czerwcu Międzynarodowa Federacja Szachowa przyznała mu tytuł arcymistrza. W roku 2006 zdobył brązowy medal mistrzostw Polski mężczyzn rozegranych w Krakowie oraz zadebiutował na szachowej olimpiadzie w Turynie, uzyskując najlepszy wynik w drużynie (9 pkt z 11 partii). Zwyciężył również (wspólnie z Peterem Heine Nielsenem] w openie w Salonikach. W 2007 r. zajął IV m. w finale mistrzostw Polski, rozegranym w Opolu, na przełomie 2007 i 2008 r. podzielił I m. w Sztokholmie (turniej Rilton Cup, wspólnie z m.in. Pia Cramling, Tomi Nybackiem i Vasiliosem Kotroniasem i Jewgienijem Agrestem), natomiast w 2008 r. (w Lublinie) zdobył drugi w swojej karierze medal brązowy. Pod koniec 2008 r. zdobył w Warszawie tytuł mistrza Europy w szachach szybkich, natomiast na przełomie tego i 2009 r. ponownie podzielił I m. (wspólnie z Sebastianem Bognerem) w kolejnym turnieju Rilton Cup w Sztokholmie. W tym samym roku zdobył w Chotowej tytuł wicemistrza Polski. W 2009 r. podzielił II m. (za Borysem Graczewem, wspólnie z Michaelem Roizem) w Lublinie oraz zwyciężył w rozegranym w Warszawie memoriale Mieczysława Najdorfa.

Najwyższy ranking w dotychczasowej karierze osiągnął 1 września 2009 r., z wynikiem 2640 punktów zajmował wówczas 102. miejsce na światowej liście.

W październiku 2008 r. został pierwszym polskim szachistą, który znalazł się wśród współpracowników mistrza świata podczas meczu o mistrzostwo świata. Do swojego zespołu zaprosił go wówczas Viswanathan Anand, który kilkakrotnie spotkał Wojtaszka w czasie meczów w niemieckiej Bundeslidze.


Źródła