Leszek Czajka

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
Wersja WikiSysop (dyskusja | edycje) z dnia 14:42, 9 lis 2017
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Leszek Czajka - kwidzyński Nikifor

Leszek Czajka (zm. 5 listopada 2017 r.)– wybitnie uzdolniony rysunkowo malarz kwidzyński. W latach 70-tych przesiadywał często w kawiarni "Maleńka" z blokiem rysunkowym i popijając herbatę, rysował twarze Kwidzyniaków. Często po zakończeniu pracy, podpisywał swoje rysunki i portrety, obdarowując nimi następnie gości kawiarni. Oprócz portretów malował (rysował) także przyrodę, sceny z życia codziennego itp. Wielu Kwidzyniaków posiada w domach swoje portrety jego autorstwa.

Czasami bywa określany jako kwidzyński Nikifor. Jednak porównanie Leszka Czajki do Nikifora może nastąpić jedynie z uwagi na tryb życia, gdyż w swoich rysunkach jest on bardzo poprawny.

Pan Leszek był podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie i aktywnym członkiem Warsztatów Terapii Zajęciowej. Do końca życia nie zrezygnował z malowania i cały czas oddawał się swojej pasji.

O Panu Leszku...

Miałam przyjemność poznać Leszka Czajkę podczas praktyk w kwidzyńskich Warsztatach Terapii Zajęciowej (w swoim czasie). To przemiły i przesympatyczny człowiek. Zawsze skromny i grzeczny. Dozgonnie w mojej głowie zachowa się Jego ciepłe spojrzenie i kojący uśmiech, którymi tak uroczo obdarza napotkanych znajomych. Chciałabym żeby mu się wiodło jak najlepiej i jak najdłużej! To naprawdę ZACNY OBYWATEL NASZEGO MIASTA.

Ewa W.