Kwidzynianie ptakom podobni

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
(Różnice między wersjami)
m
Linia 1: Linia 1:
'''Kwidzynianie ptakom podobni''' – książka wydana przez [[Kwidzyńskie Centrum Kultury]] stanowiąca zbiór wspomnień mieszkańców Kwidzyna. Niektóre osoby opisujące swoje wspomnienia były mieszkańcami bardzo krótko, inni dłużej a jeszcze inni zostali nimi przez długie, długie lata. Autorami opisywanych refleksji są ludzie, którzy przybyli do Kwidzyna z Kresów, ze Wschodu, z głębi Polski czy z pobliskich miast. Większość ich łączy także to, że swoją przygodę z miastem rozpoczynali jako dzieci (pierwsze powojenne pokolenie). Wszystkie reminiscencje dotyczą dawnego życia codziennego, ukazują powojenne oblicze miasta oraz jak zmieniało się ono przez kolejne lata. Można znaleźć wspomnienia o pierwszej taksówce, jaka pojawiła się w mieście, pierwszych antenach na dachach kwidzyńskich domów czy początkach radia. Czytając książkę wyłania się odbiorcy kompletny obraz historii powojennego Kwidzyna.  
+
'''Kwidzynianie ptakom podobni''' – książka wydana przez [[Kwidzyńskie Centrum Kultury]] stanowiąca zbiór wspomnień mieszkańców Kwidzyna. Niektóre osoby opisujące swoje wspomnienia były mieszkańcami bardzo krótko, inne dłużej a jeszcze inne zostały nimi przez długie, długie lata. Autorami opisywanych refleksji są ludzie, którzy przybyli do Kwidzyna z Kresów, ze Wschodu, z głębi Polski czy z pobliskich miast. Większość ich łączy także to, że swoją przygodę z miastem rozpoczynali jako dzieci (pierwsze powojenne pokolenie). Wszystkie reminiscencje dotyczą dawnego życia codziennego, ukazują powojenne oblicze miasta oraz jak zmieniało się ono przez kolejne lata. Można znaleźć wspomnienia o pierwszej taksówce, jaka pojawiła się w mieście, pierwszych antenach na dachach kwidzyńskich domów czy początkach radia. Czytając książkę wyłania się odbiorcy kompletny obraz historii powojennego Kwidzyna.  
 
Autorkami publikacji są [[Krystyna Gromek]] i Bożena Bardelska-Patuła. Na ostatnich kilkunastu stronach książki znajdują się zdjęcia dokumentujące zarówno ówczesnych mieszkańców miasta jak i jego architekturę.  
 
Autorkami publikacji są [[Krystyna Gromek]] i Bożena Bardelska-Patuła. Na ostatnich kilkunastu stronach książki znajdują się zdjęcia dokumentujące zarówno ówczesnych mieszkańców miasta jak i jego architekturę.  
  

Wersja z 10:41, 24 sie 2008

Kwidzynianie ptakom podobni – książka wydana przez Kwidzyńskie Centrum Kultury stanowiąca zbiór wspomnień mieszkańców Kwidzyna. Niektóre osoby opisujące swoje wspomnienia były mieszkańcami bardzo krótko, inne dłużej a jeszcze inne zostały nimi przez długie, długie lata. Autorami opisywanych refleksji są ludzie, którzy przybyli do Kwidzyna z Kresów, ze Wschodu, z głębi Polski czy z pobliskich miast. Większość ich łączy także to, że swoją przygodę z miastem rozpoczynali jako dzieci (pierwsze powojenne pokolenie). Wszystkie reminiscencje dotyczą dawnego życia codziennego, ukazują powojenne oblicze miasta oraz jak zmieniało się ono przez kolejne lata. Można znaleźć wspomnienia o pierwszej taksówce, jaka pojawiła się w mieście, pierwszych antenach na dachach kwidzyńskich domów czy początkach radia. Czytając książkę wyłania się odbiorcy kompletny obraz historii powojennego Kwidzyna. Autorkami publikacji są Krystyna Gromek i Bożena Bardelska-Patuła. Na ostatnich kilkunastu stronach książki znajdują się zdjęcia dokumentujące zarówno ówczesnych mieszkańców miasta jak i jego architekturę.

Tytuł książki wyjaśnią słowa Krystyny Gromek umieszczone we wstępie: „Za jakiś czas przeczytamy o sobie i pomyślimy, że jesteśmy „ptakom podobni”. Bo znaleźliśmy się w tym mieście, potem z niego odfrunęli i znów, z miłością i tęsknotą w sercu, wracamy. Bodaj we wspomnieniach. Bo wspomnienia są jak światła, barwy, cienie i półcienie podświetlające elementy życia stanowiące osobistą korektę historii. Bo wspomnienia są miejscem tak dalece własnym, że nie można nas z niego wypędzić. A czas, który Miastu i nam uciekł, zabrał tamte lata, został przez nas opisany.

Wspomnienia zebrane w książce są dedykowane wszystkim, którzy kiedykolwiek mieszkali w tym mieście, mieszkają obecnie i tym, którzy w przyszłości zostaną mieszkańcami Kwidzyna.

Książka liczy 367 stron. Posiada 2 numery ISBN 83-921104-3-9 oraz ISBN 978-83-922204-3-9.