Kleczewo

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn

UNIQ2696cbca4294ddf7-googlemap-00000000-QINU

Kleczewo na mapie

Kleczewo (dawn. niem. Halbersdorf)

Historia

Teren Kleczewa należał, według Cari Kaufmanna – jednego z dwóch najbardziej znanych historiografów Prabut, do Prusa Klecza (Cletza). Nie miało wówczas (1289 rok) innej nazwy i określane było jako in bona Resia.

Klecz odsprzedał ten teren biskupowi pomezańskiemu. Zostało to potwierdzone przez biskupa Jana I przywilejem w 1371 roku określającym te ziemie jako „demitia villa”, co oznaczało, że w owym czasie te ziemie były już zasiedlone.

Wsią Kleczewo zostało w roku 1378.

W roku 1906 Kleczewo, jako domena skarbowa, zostało wydzierżawione przez Alberta Margulla. W jego rękach pozostało do 1930 roku. Kolejnym dzierżawcą był Aleksander Neumann (1930 – 1945).

Leżące w dolinie Kleczewo w tym czasie obejmowało 264 ha, w tym 210 ha ziemi ornej, 50 ha łąk i 1 ha lasu; resztę stanowiły ogrody, drogi, rowy oraz zagrody położone na dość znacznych wysokościach.

Praca na roli prowadzona była siłami 14 rodzin mieszkających w nowoczesnych, jak na tamte czasy, 2 i 4 – rodzinnych domach.

Majątek usytuowany był po północnej stronie drogi do Raniewa.

Zabudowania gospodarcze ustawione były z trzech stron obszernego podgórza.

Po stronie wschodniej znajdował się dwór ( zdewastowany i rozebrany w połowie XX wieku) z parkiem od strony południowej, dochodzącym do drogi prowadzącej do majątku. W zachodniej części założenia usytuowane były domy mieszkalne robotników.

W 1934, staraniem ówczesnego dzierżawcy Kleczewa, wybrukowano 2 km drogi do Raniewa.

W lesie, na wzniesieniu, około 1 km na północ od zabudowań majątku i na zachód od drogi do Raniewa, jest położony cmentarz ewangelicki z lat 80-tych XIX wieku. Cmentarz ten od 1945 roku nie jest użytkowany. Zachował się w bardzo złym stanie. Ocalały dwa mocno zniszczone nagrobki, z których jeden z 1888 roku, oraz kilka rozbitych obudów grobowych. Starodrzew zachowany fragmentarycznie. Granice obsadzone rzędem drzew.

Teraźniejszość

Po wojnie, na bazie majątku został utworzony PGR. Na jego potrzeby przebudowano dawne budynki gospodarcze. Dobudowano w 1983 roku cztery bloki mieszkalne oraz świetlicę i sklep.

Sołtysem od 1997 roku jest Ryszard Siciński.

Ludność w 2007 roku wynosiła 207 osób.

Zobacz też

Wykaz miejscowości powiatu kwidzyńskiego

Uwaga: proszę nie mylić Kleczewa z Klecewem w gminie Gardeja.

Siedziba gminy: miasto Prabuty


Wsie sołeckie: AntoninKamiennaGdakowoGilwaGontyGórowychyGrodziecJakubowoJulianowoKołodziejeLaskowiceObrzynowoPilichowoPólkoRaniewoRodowoStańkowoStary KamieńSypanicaSzramowoTrumiejki

Miejscowości niesołeckie: Bronowo MałeGórowychy MałeGrażymowoHalinowoKałdowoKleczewoKolonia GąskiKowaleLaskowicki TartakMłyniskoOrkuszPachutkiPałatykiRodowo MałeRumunkiStary MłynZagaje