Gospoda Ziegelscheune
UNIQ2d0efcb54d547a51-googlemap-00000000-QINU |
Ziegelscheune |
---|
Gospoda Ziegelscheune (dawn. niem. Wirtshaus Ziegelscheune czyt. cigelszojne = dosł. "ceglana stodoła").
Znajdowała się w okolicach mostku (przed wojną zwanego Mönke Brücke - od nazwiska gospodarza Wilhelma Mönke) na rzece Liwie, przy zjeździe z ulicy Furmańskiej, niedaleko skrzyżowania z ulicą Długą w Marezie. Nie ma teraz po niej śladu (prócz zarośniętych fundamentów) i wiekowych drzew widocznych też na starych pocztówkach. Na początku XX wieku było to bardzo znane i uczęszczane miejsce - ulubione letnisko i lokal rozrywkowy mieszkańców Kwidzyna. Tu odbywały się zebrania kwidzyńskich bractw i stowarzyszeń, hucznie bawiono się przy okazji różnych świąt. Największa feta odbywała się corocznie w noc świętojańską 23 czerwca.
Lokal posiadał dużą salę, zadaszony parkiet taneczny w przyległym parku, pokoje noclegowe i plac zabaw.
Ciekawostką było mini-zoo z całkiem sporym stadkiem zwierząt, w tym z małpami i papugami. Podobno wycieczki szkolne przychodziły oglądać to zoo. Przez parę lat po kanale kursowała wahadłowo motorówka z Kwidzyna do gospody. Do tańca przygrywała zazwyczaj orkiestra wojskowa, a przy większych świętach na pobliskim wzgórzu i łące ustawiano piramidki z beczek po smole i palono w nich ogniska.
Nazwa "Ziegelscheune" pochodzi od bardzo starej cegielni należącej jeszcze do kapituły, która kiedyś stała w tym miejscu. To w tej cegielni wyrabiano podobno dachówki i cegły potrzebne do budowy katedry. Gospoda funkcjonowała do 1945 roku.
Spis treści |
Zapisy nazewnictwa
- Ziegelscheune
- Wirtshaus Ziegelscheune
- Mareza
Współczesny widok na Ziegelscheune
Zobacz też
Wykaz miejscowości powiatu kwidzyńskiego
Źródło
- Forum e-kwidzyn
- Przewodnik po Powiślu. Powiat Kwidzyński 2007
- zbiory prywatne
- "Marienwerder Westpreussen, Ein Führer durch die Stadt und Umgebung" - Elbląska Biblioteka Cyfrowa