Euroregion Bałtyk

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn

Euroregion Bałtyk - euroregion, który powstał 22 lutego 1998 w celu rozwiązywania problemów dotyczących rozwoju regionu oraz wspierania współpracy transgranicznej w tym obszarze (rozwój infrastruktury drogowej, unowocześnienie i budowę przejść granicznych, likwidacja zagrożeń i klęsk żywiołowych, transfer technologii, szkolenia zawodowe, walka z bezrobociem, utworzenie kompleksowego systemu informacji gospodarczej, turystycznej i kulturalnej). Jego powierzchnia wynosi 101.034 km² a liczba ludności 5 942 070.

Obejmuje obszary na terenie dwóch województw Polski Północnej - pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, województwa w południowo-wschodniej Szwecji (Blekinge, Kalmar, Kronoberg), hrabstwo Bornholm w Danii, obwód kaliningradzki w Rosji, miasto i region Liepaja na Łotwie oraz okręg kłajpedzki na Litwie.

Organy Euroregionu Bałtyk:

  • Rada Euroregionu - najwyższy organ koordynujący współpracą
  • Prezydium
  • Prezydent Euroregionu
  • Sekretariat Euroregionu
  • Grupy Robocze

Ze strony polskiej sygnatariuszem Umowy o utworzeniu Euroregionu jest Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk wpisane do rejestru stowarzyszeń 22 grudnia 1997 roku. W powiecie kwidzyńskim członkiem stowarzyszenia jest gmina miejska Kwidzyn oraz gmina i miasto Prabuty.

Link zewnętrzny