Ernst Kossak

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
(Różnice między wersjami)
(Nowa strona: Karol Ludwik Ernst (Ernest) Kossak urodził się 4 sierpnia 1814 w Marienerder. Nazywany był ojcem berlińskich felietonów. Kossak ukończył gimnazjum w Gdańsku. Następnie studiuje...)
 
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
Karol Ludwik Ernst (Ernest) Kossak urodził się 4 sierpnia 1814 w Marienerder. Nazywany był ojcem berlińskich felietonów.
+
'''Karol Ludwik Ernst (Ernest) Kossak''' urodził się 4 sierpnia 1814r. w [[Kwidzyn]]ie (dawn. niem. ''Marienwerder'').
Kossak ukończył gimnazjum w Gdańsku. Następnie studiuje filologię i historię w w Berlinie gdzie również zdobywa wiedzę z podstaw gry na fortepianie i teorii muzyki. Studia kończy w 1834r. i pozostaje w Berlinie gdzie poświęca się pisarstwu. W tym czasie współpracuje również z dziennikami. Początkowo są to artykuły o tematyce muzycznej (dziennikarstwo muzyczne). W 1847r. zakłada własne pismo ''"Zeitungshalle"'' wzorowana na francuskich gazetach.  
+
[[Grafika:E.Kossak.jpg|thumb|250px|right|Ernst Kossak.]]
Jako pierwszy w Niemczech wprowadził do gazet felieton oraz recenzję. Po ''"Zeitungshalle"'' redaguje kolejne gazety - ''"Berliner Feuerspritze"'' a od 1841r. ''"Berliner Montagspost"'' który istniał do końca 1869r. Kossak pisuje również jako felietonista dla innych czasopisma, m.in. ''"Post"''.
+
W latach 1853-1856 wraz z Adolfem Anderssenem zamieszcza artykuły w cenionym w berlińskim świecie szachowym magazynie ''"Schachzeitung"''.
+
Kossak był autorem wielu felietonów opisujących życie berlińczyków. Zbiory felietonów Kossaka ukazały się w kilkakrotnie w formie książkowej.
+
W połowie 1860r. Kossak ciężko zachorowuje, doznaje znacznego paraliżu fizycznego i psychicznego. Umiera 3 stycznia 1880 w Berlinie.
+
  
[[Kategoria:Ludzie]]
+
Kossak ukończył gimnazjum w Gdańsku. Następnie studiował filologię i historię w Berlinie, gdzie zdobył wiedzę z podstaw gry na fortepianie i teorii muzyki.
 +
 
 +
Po ukończeniu studiów w roku 1834 pozostał w Berlinie i poświęcił się pisarstwu. W tym czasie współpracował również z dziennikami. Początkowo były to artykuły o tematyce muzycznej (dziennikarstwo muzyczne). W 1847 roku założył własne pismo ''"Zeitungshalle"'' wzorowana na francuskich gazetach.
 +
 +
Jako pierwszy w Niemczech wprowadził do gazet felieton oraz recenzję. Po ''"Zeitungshalle"'' redagował kolejne gazety - ''"Berliner Feuerspritze"'' a od 1841 roku ''"Berliner Montagspost"'' który istniał do końca 1869 roku. Kossak jako felietonista pisywał również dla innych czasopism, m.in. ''"Post"''.
 +
 
 +
W latach 1853-1856 Kossak wraz z Adolfem Anderssenem (1818-1879) zamieszczał artykuły w cenionym w berlińskim świecie szachowym magazynie ''"Schachzeitung"''.
 +
 
 +
W połowie 1860 roku Kossak ciężko zachorował, doznał poważnego paraliżu fizycznego i psychicznego.
 +
Zmarł 3 stycznia 1880 roku w Berlinie.
 +
 
 +
Kossak nazywany był ojcem berlińskich felietonów. Był autorem wielu felietonów opisujących życie zarówno samych berlińczyków jak i mieszczan w zagranicznych metropoliach.
 +
 
 +
Zbiory felietonów Kossaka ukazały się w kilkakrotnie w formie książkowej:
 +
 
 +
* ''„Berlin und die Berliner“''
 +
* ''„Humoresken“''
 +
* ''„Berliner Silhouetten“''
 +
* ''„Berliner Federzeichnungen"''
 +
* ''„Pariser Stereoskopen“''
 +
* ''„Wanderbuch eines litterarisr.chen Handwerksburschen“''
 +
* ''„Historietten“''
 +
* ''„Schweizerfahrten“''
 +
* ''„Badebilder“''
 +
* ''„Reisehumoresken“''
 +
* ''„Reise um die Erde“, (napisane na podstawie dzienników i ustnych przekazów malarza Eduarda Hildebrandta (1818-1868))''
 +
 
 +
==Źródła==
 +
 
 +
* [http://de.wikipedia.org/wiki/Ernst_Kossak Wikipedia]
 +
 
 +
[[Kategoria:Ludzie|Kossak, Ernst]]

Aktualna wersja na dzień 13:14, 7 mar 2010

Karol Ludwik Ernst (Ernest) Kossak urodził się 4 sierpnia 1814r. w Kwidzynie (dawn. niem. Marienwerder).

Ernst Kossak.

Kossak ukończył gimnazjum w Gdańsku. Następnie studiował filologię i historię w Berlinie, gdzie zdobył wiedzę z podstaw gry na fortepianie i teorii muzyki.

Po ukończeniu studiów w roku 1834 pozostał w Berlinie i poświęcił się pisarstwu. W tym czasie współpracował również z dziennikami. Początkowo były to artykuły o tematyce muzycznej (dziennikarstwo muzyczne). W 1847 roku założył własne pismo "Zeitungshalle" wzorowana na francuskich gazetach.

Jako pierwszy w Niemczech wprowadził do gazet felieton oraz recenzję. Po "Zeitungshalle" redagował kolejne gazety - "Berliner Feuerspritze" a od 1841 roku "Berliner Montagspost" który istniał do końca 1869 roku. Kossak jako felietonista pisywał również dla innych czasopism, m.in. "Post".

W latach 1853-1856 Kossak wraz z Adolfem Anderssenem (1818-1879) zamieszczał artykuły w cenionym w berlińskim świecie szachowym magazynie "Schachzeitung".

W połowie 1860 roku Kossak ciężko zachorował, doznał poważnego paraliżu fizycznego i psychicznego. Zmarł 3 stycznia 1880 roku w Berlinie.

Kossak nazywany był ojcem berlińskich felietonów. Był autorem wielu felietonów opisujących życie zarówno samych berlińczyków jak i mieszczan w zagranicznych metropoliach.

Zbiory felietonów Kossaka ukazały się w kilkakrotnie w formie książkowej:

 • „Berlin und die Berliner“
 • „Humoresken“
 • „Berliner Silhouetten“
 • „Berliner Federzeichnungen"
 • „Pariser Stereoskopen“
 • „Wanderbuch eines litterarisr.chen Handwerksburschen“
 • „Historietten“
 • „Schweizerfahrten“
 • „Badebilder“
 • „Reisehumoresken“
 • „Reise um die Erde“, (napisane na podstawie dzienników i ustnych przekazów malarza Eduarda Hildebrandta (1818-1868))

Źródła