Dorota z Mątowów

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
(Różnice między wersjami)
(New page: '''Błogosławiona Dorota z Mątowów, Dorota Schwartze''' (ur. 25 stycznia 1347 w Mątowach Wielkich, zm. 25 czerwca 1394 w Kwidzynie) – rekluza i [[stygmaty...)
 
Linia 1: Linia 1:
'''Błogosławiona Dorota z Mątowów, Dorota Schwartze''' (ur. 25 stycznia 1347 w [[Mątowy Wielkie|Mątowach Wielkich]], zm. 25 czerwca 1394 w [[Kwidzyn]]ie) – [[rekluz]]a i [[stygmaty]]czka.
+
'''Błogosławiona Dorota z Mątowów, Dorota Schwartze''' (ur. 25 stycznia 1347 w Mątowach Wielkich, zm. 25 czerwca 1394 w [[Kwidzyn]]ie) – rekluza i stygmatyczka.
  
 
==Życie i duchowość==
 
==Życie i duchowość==
Urodziła się w [[Mątowy Wielkie|Mątowach Wielkich]] koło [[Malbork]]a jako córka kolonisty niderlandzkiego Wilhelma Schwartze i jego żony Agaty. Żona mieszczanina gdańskiego i matka dziewięciorga dzieci. Po śmierci męża w 1390 udała się do Kwidzyna, gdzie jej spowiednikiem został dawny dziekan wydziału teologii na uniwersytecie w Pradze [[Jan z Kwidzyna]]. Poprzedni spowiednicy Radislaus i Mikołaj z Pszczółek nie rozumieli potrzeb duchowych Doroty, Jan z Kwidzyna szybko uznał ją za mistyczkę dużej miary, przypominającą w swojej ascezie szkoły mistyczno-ascetyczne Niderlandów. Wbrew ówczesnym obyczajom Jan z Kwidzyna zezwolił Dorocie na częstą komunię święta. Dorota zmarła jako rekluza (pustelnica), zamurowana w małej celi przylegającej do prezbiterium kościoła w Kwidzynie, której jedno okno wychodziło do kościoła, drugie na zewnątrz.
+
Urodziła się w Mątowach Wielkich koło Malborka jako córka kolonisty niderlandzkiego Wilhelma Schwartze i jego żony Agaty. Żona mieszczanina gdańskiego i matka dziewięciorga dzieci. Po śmierci męża w 1390 udała się do Kwidzyna, gdzie jej spowiednikiem został dawny dziekan wydziału teologii na uniwersytecie w Pradze [[Jan z Kwidzyna]]. Poprzedni spowiednicy Radislaus i Mikołaj z Pszczółek nie rozumieli potrzeb duchowych Doroty, Jan z Kwidzyna szybko uznał ją za mistyczkę dużej miary, przypominającą w swojej ascezie szkoły mistyczno-ascetyczne Niderlandów. Wbrew ówczesnym obyczajom Jan z Kwidzyna zezwolił Dorocie na częstą komunię święta. Dorota zmarła jako rekluza (pustelnica), zamurowana w małej celi przylegającej do prezbiterium kościoła w Kwidzynie, której jedno okno wychodziło do kościoła, drugie na zewnątrz.
  
Duchowość Doroty z Mątowów przypomina duchowość devotio moderna i Świętej Brygidy Szwedzkiej. Jan z Kwidzyna spisał jej objawienia w dwóch dziełach w formie dialogu: ''Conffessiones'' i ''Apparitiones''. Napisał także traktaty o jej życiu i duchowości ''Septililium'' i ''Liber de festis''. Dorota z Mątowów znana jest także z krytyki upadku moralnego [[zakon krzyżacki|zakonu krzyżackiego]] i osoby [[Konrad Wallenrod|Konrada Wallenroda]].
+
Duchowość Doroty z Mątowów przypomina duchowość devotio moderna i Świętej Brygidy Szwedzkiej. Jan z Kwidzyna spisał jej objawienia w dwóch dziełach w formie dialogu: ''Conffessiones'' i ''Apparitiones''. Napisał także traktaty o jej życiu i duchowości ''Septililium'' i ''Liber de festis''. Dorota z Mątowów znana jest także z krytyki upadku moralnego [[zakon krzyżacki|zakonu krzyżackiego]] i osoby Konrada Wallenroda.
  
 
==Kult==
 
==Kult==
Aprobaty "odwiecznego kultu" Doroty z Mątowów dokonał papież Paweł VI 9 stycznia 1976. Zgodnie z normami odtąd Dorocie z Mątowów przysługuje tytuł pod jakim była czczona w Kościele do tej pory. W [[Polska|Polsce]] była nazywana błogosławioną, zaś w [[Niemcy|Niemczech]] świętą, dlatego Dorota z Mątowów raz jest nazywana błogosławioną, raz świętą (por. kazania kard.Joachima Meisnera i kard. [[Benedykt XVI|Josepha Ratzingera]]). W [[Kościół rzymskokatolicki|Kościele katolickim]] jej wspomnienie obchodzone jest w  [[archidiecezja gdańska|archidiecezji gdańskiej]], [[diecezja elbląska|diecezji elbląskiej]] i [[archidiecezja warmińska|archidiecezji warmińskiej]] 25 czerwca. Dorota wspominana jest także w niektórych diecezjach niemieckich oraz przez [[zakon krzyżacki]]. Na terenie diecezji elbląskiej jest patronką kobiet.
+
Aprobaty "odwiecznego kultu" Doroty z Mątowów dokonał papież Paweł VI 9 stycznia 1976. Zgodnie z normami odtąd Dorocie z Mątowów przysługuje tytuł pod jakim była czczona w Kościele do tej pory. W Polsce była nazywana błogosławioną, zaś w Niemczech świętą, dlatego Dorota z Mątowów raz jest nazywana błogosławioną, raz świętą (por. kazania kard. Joachima Meisnera i kard. Josepha Ratzingera). W Kościele Katolickim jej wspomnienie obchodzone jest w  archidiecezji gdańskiej, diecezji elbląskiej i archidiecezji warmińskiej 25 czerwca. Dorota wspominana jest także w niektórych diecezjach niemieckich oraz przez [[zakon krzyżacki]]. Na terenie diecezji elbląskiej jest patronką kobiet.
  
 
==Parafie i kościoły==
 
==Parafie i kościoły==
* Parafia pw. Błogosławionej Doroty z Mątów - [[Jasień_(Gdańsk)|Gdańsk, osiedle Jasień]]
+
* Parafia pw. Błogosławionej Doroty z Mątów - Gdańsk, osiedle Jasień
  
 
==Ciekawostki==
 
==Ciekawostki==
Dorota z Mątowów była pierwowzorem opisanej przez [[Adam Mickiewicz|Adama Mickiewicza]] w powieści poetyckiej [[Konrad Wallenrod (literatura)|Konrad Wallenrod ]] Aldony, zamurowanej w wieży zamku w Malborku, która przez wskazanie Wallenroda jako "tego, który >>ich<< zniszczy" przyczyniła się do wyboru go na Komtura zakonnego.
+
Dorota z Mątowów była pierwowzorem opisanej przez Adama Mickiewicza w powieści poetyckiej "Konrad Wallenrod" Aldony, zamurowanej w wieży zamku w Malborku, która przez wskazanie Wallenroda jako "tego, który >>ich<< zniszczy" przyczyniła się do wyboru go na Komtura zakonnego.
  
 
Życie Doroty z Mątowów opisał Günter Grass w powieści ''Turbot'' (''Der Butt'') z 1977.
 
Życie Doroty z Mątowów opisał Günter Grass w powieści ''Turbot'' (''Der Butt'') z 1977.
Linia 19: Linia 19:
 
==Linki zewnętrzne==
 
==Linki zewnętrzne==
 
*[http://http://pl.wikipedia.org/wiki/Dorota_z_M%C4%85tow%C3%B3w Dorota z Mątowów]
 
*[http://http://pl.wikipedia.org/wiki/Dorota_z_M%C4%85tow%C3%B3w Dorota z Mątowów]
 +
 +
[[Kategoria:Ludzie]]

Wersja z 23:21, 23 kwi 2008

Błogosławiona Dorota z Mątowów, Dorota Schwartze (ur. 25 stycznia 1347 w Mątowach Wielkich, zm. 25 czerwca 1394 w Kwidzynie) – rekluza i stygmatyczka.

Spis treści

Życie i duchowość

Urodziła się w Mątowach Wielkich koło Malborka jako córka kolonisty niderlandzkiego Wilhelma Schwartze i jego żony Agaty. Żona mieszczanina gdańskiego i matka dziewięciorga dzieci. Po śmierci męża w 1390 udała się do Kwidzyna, gdzie jej spowiednikiem został dawny dziekan wydziału teologii na uniwersytecie w Pradze Jan z Kwidzyna. Poprzedni spowiednicy Radislaus i Mikołaj z Pszczółek nie rozumieli potrzeb duchowych Doroty, Jan z Kwidzyna szybko uznał ją za mistyczkę dużej miary, przypominającą w swojej ascezie szkoły mistyczno-ascetyczne Niderlandów. Wbrew ówczesnym obyczajom Jan z Kwidzyna zezwolił Dorocie na częstą komunię święta. Dorota zmarła jako rekluza (pustelnica), zamurowana w małej celi przylegającej do prezbiterium kościoła w Kwidzynie, której jedno okno wychodziło do kościoła, drugie na zewnątrz.

Duchowość Doroty z Mątowów przypomina duchowość devotio moderna i Świętej Brygidy Szwedzkiej. Jan z Kwidzyna spisał jej objawienia w dwóch dziełach w formie dialogu: Conffessiones i Apparitiones. Napisał także traktaty o jej życiu i duchowości Septililium i Liber de festis. Dorota z Mątowów znana jest także z krytyki upadku moralnego zakonu krzyżackiego i osoby Konrada Wallenroda.

Kult

Aprobaty "odwiecznego kultu" Doroty z Mątowów dokonał papież Paweł VI 9 stycznia 1976. Zgodnie z normami odtąd Dorocie z Mątowów przysługuje tytuł pod jakim była czczona w Kościele do tej pory. W Polsce była nazywana błogosławioną, zaś w Niemczech świętą, dlatego Dorota z Mątowów raz jest nazywana błogosławioną, raz świętą (por. kazania kard. Joachima Meisnera i kard. Josepha Ratzingera). W Kościele Katolickim jej wspomnienie obchodzone jest w archidiecezji gdańskiej, diecezji elbląskiej i archidiecezji warmińskiej 25 czerwca. Dorota wspominana jest także w niektórych diecezjach niemieckich oraz przez zakon krzyżacki. Na terenie diecezji elbląskiej jest patronką kobiet.

Parafie i kościoły

  • Parafia pw. Błogosławionej Doroty z Mątów - Gdańsk, osiedle Jasień

Ciekawostki

Dorota z Mątowów była pierwowzorem opisanej przez Adama Mickiewicza w powieści poetyckiej "Konrad Wallenrod" Aldony, zamurowanej w wieży zamku w Malborku, która przez wskazanie Wallenroda jako "tego, który >>ich<< zniszczy" przyczyniła się do wyboru go na Komtura zakonnego.

Życie Doroty z Mątowów opisał Günter Grass w powieści Turbot (Der Butt) z 1977.

Linki zewnętrzne