Brunon Gęstwicki

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
Powitanie wojsk polskich w 1920r. w Toruniu

Brunon Gęstwicki - Brunon Adam, urodził się 2 lutego 1882 roku w Kwidzynie, brat Feliksa Pawła. Ukończył gimnazjum im. M. Kopernika w Toruniu i Królewską Akademię Sztuk Pięknych w Berlinie pod kierunkiem malarza postimpresjonisty Wernera Weistocka i rysownika Konrada Bosego. W latach 1906 - 1910 przebywał w Paryżu następnie w latach 1910 - 1912 mieszkał w Londynie, potem w Berlinie. W latach 1911- 1914 wystawiał swoje prace w grudziądzkim Salonie Feliksa Rechlinga. W 1919 roku wrócił do Torunia. Od roku 1920 wspólnie z bratem działał w Konfraterni Artystów w Toruniu (był jej współzałożycielem), od roku 1924 zaś był członkiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1905-1919 współpracował z wydawnictwem "Lustige Bleatter" jako rysownik-satyryk oraz paryskiego "Mondial". W okresie międzywojennym współpracował ze "Słowem Pomorskim" w Toruniu. Wspólnie z bratem w latach 1933-1934, namalował ogromny obraz olejny "Powitanie wojsk polskich w dniu 18 I 1920 w Toruniu". Niestety obraz został zniszczony przez hitlerowców. Jednak zachowała się akwarela będącą projektem tego obrazu, na której dr Otton Steinborn przed dworcem miejskim w Toruniu wita wojsko polskie. Jest autorem obrazów: "Sprawiedliwość i Rycerstwo", prac "Brama Mostowa i mury obronne w Toruniu", "Ulica Bankowa w Toruniu", licznych portretów oraz cyklu rysunków "Staromiejski rynek w Toruniu". Dla Drukarni Rolniczej zilustrował książkę dla dzieci "Awanturki u wiewiórki". Ponadto jest autorem setek szkiców, akwarel i obrazów olejnych ukazujących uroki Torunia. Swoje prace Brunon Gęstwicki wystawiał głównie na Pomorzu.

W 1946 roku w Toruniu zorganizowano wystawę zbiorową braci Gęstwickich (16 akwarel i 12 obrazów olejnych Brunona).

W 1967 roku B. Gęstwicki otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za całokształt działalności twórczej.

Zmarł 8 grudnia 1969 roku i został pochowany obok brata na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu.

W 2011 roku z okazji stulecia Związku Polskich Artystów Plastyków odbyła się wystawa pod witkacowskim tytułem "622 upadki Bunga", gdzie również prezentowano m.in. obrazy Brunona Gęstwickiego. Jego prace można też zobaczyć w Bydgoszczy, na ul. Świętej Trójcy - na ścianach klatki schodowej w kamienicy nr 23 - secesyjne malowidła to dar Gęstwickiego dla wuja Ciechanowskiego, który ten dom w 1904 roku dla swojej rodziny zbudował.

Galeria malowideł ściennych w Bydgoszczy

Linki zewnętrzne

Źródła

  • Słownik Biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla
  • Toruński Słownik Biograficzny, tom III - K. Mikulski, Toruń 2002
  • Akwarela "Powitanie wojsk polskich w 1920r. w Toruniu" (zbiory prywatne) opublikowana w "O polskość Torunia" - Biblioteka Tradycji Literackich Nr 30 - Kraków - Toruń, 2000r.
  • Zdjęcia współczesne - Krzysztof Orzędowski, Wiesław Krzysztoszek