1243

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
(Różnice między wersjami)
m
Linia 1: Linia 1:
 
'''1242 / 1243'''
 
'''1242 / 1243'''
* Powstańcy pruscy sprzymierzeni z księciem gdańskim Świętopełkiem niszczą gród i miasto Kwidzyn.
+
* Powstańcy pruscy sprzymierzeni z księciem gdańskim Świętopełkiem zniszczyl gród i miasto Kwidzyn.
  
* 1243.07.29 - Papież Innocenty IV zlikwidował powołane wcześniej biskupstwo pruskie. W zamian utworzył cztery diecezje: chełmińską, pomezańską, warmińską, sambijską. Na podstawie decyzji Wilhelma z Modemy i akceptacji ze strony papieża dwie trzecie ziem w diecezjach należało do Krzyżaków, a jedna trzecia przypadła biskupom. Biskupi na terenach im przydzielonym posiadali władzę świecką, a jurysdykcje kościelną nad całością. Biskupi pomezańscy władali pasem ziemi na zachodzie od Wisły po jezioro Drużno i części rzeki Pasłęki, a zamknięta od południa rzeką Osą, ponadto w granicach diecezji znalazł się Zantyr siedziba pruskiego biskupa Chrystiana i Kwidzyn. Ziemie diecezji Pomezańskiej na północ od Osy po Żuławę kwidzyńską włączono na podstawie obietnicy Konrada, który to obiecał zakonowi " Inne ziemie między jego dzielnicą a Prusami".
+
* 1243.07.29 - Papież Innocenty IV zlikwidował powołane wcześniej biskupstwo pruskie. W zamian utworzył cztery diecezje: chełmińską, pomezańską, warmińską, sambijską. Na podstawie decyzji Wilhelma z Modemy i akceptacji ze strony papieża dwie trzecie ziem w diecezjach należało do Krzyżaków, a jedna trzecia przypadła biskupom. Biskupi na terenach im przydzielonym posiadali władzę świecką, a jurysdykcje kościelną nad całością. Biskupi pomezańscy władali pasem ziemi na zachodzie od Wisły po jezioro Drużno i części rzeki Pasłęki, a zamkniętym od południa rzeką Osą. Ponadto w granicach diecezji znalazł się Zantyr siedziba pruskiego biskupa Chrystiana i Kwidzyn. Ziemie diecezji Pomezańskiej na północ od Osy po Żuławę kwidzyńską włączono na podstawie obietnicy Konrada, który to obiecał zakonowi " Inne ziemie między jego dzielnicą a Prusami".
  
 
[[Kategoria:Kalendarium]]
 
[[Kategoria:Kalendarium]]

Wersja z 12:28, 7 lis 2008

1242 / 1243

  • Powstańcy pruscy sprzymierzeni z księciem gdańskim Świętopełkiem zniszczyl gród i miasto Kwidzyn.
  • 1243.07.29 - Papież Innocenty IV zlikwidował powołane wcześniej biskupstwo pruskie. W zamian utworzył cztery diecezje: chełmińską, pomezańską, warmińską, sambijską. Na podstawie decyzji Wilhelma z Modemy i akceptacji ze strony papieża dwie trzecie ziem w diecezjach należało do Krzyżaków, a jedna trzecia przypadła biskupom. Biskupi na terenach im przydzielonym posiadali władzę świecką, a jurysdykcje kościelną nad całością. Biskupi pomezańscy władali pasem ziemi na zachodzie od Wisły po jezioro Drużno i części rzeki Pasłęki, a zamkniętym od południa rzeką Osą. Ponadto w granicach diecezji znalazł się Zantyr siedziba pruskiego biskupa Chrystiana i Kwidzyn. Ziemie diecezji Pomezańskiej na północ od Osy po Żuławę kwidzyńską włączono na podstawie obietnicy Konrada, który to obiecał zakonowi " Inne ziemie między jego dzielnicą a Prusami".