Skarby Muzeum w Kwidzynie - kabinet stołowy
Kabinet - mebel reprezentacyjny, należący do najbardziej dekoracyjnych i kosztownych mebli jest skrzyneczką wieloczęściową, przenośną, ustawianą na przykład na stole. Jego wiek określony jest na ok. połowę XVII wieku. Wykonany przez artystę stolarza prawdopodobnie w Niemczech, stylem przypomina włoskie meble tego typu. Służył do przechowywania dokumentów, biżuterii i innych kosztowności.
Zrobiony z drewna dębowego, politurowany kabinet o wymiarach 23 x 25 cm swą dekoracyjność odsłania po otwarciu dwuskrzydłowych, zamykanych na kluczyk drzwiczek. Konstrukcja zawiera osiem przegródek wykończonych brzegiem pofalowanym, ornamentem giloszowym, ondulowanym zwanym też "płynącą wodą". Przegrody zawierają szufladki sprawione najprawdopodobniej z gruszy, wyłożone wewnątrz tekturą oraz papierem marmurkowym. Centralna szufladka posiadała niegdyś ukryte podwójne dno a dolna, najszersza jest wewnątrz podzielona na równej wielkości kwatery.
Lica otwartych drzwiczek i szufladek inkrustowane są kością słoniową i hebanem o ornamencie z motywem stylizowanej maureski i małżowinowym tzw. schweifwerk. Obramienie inkrustacji wykonane jest z palisandru ten zaś obłożony został listwą hebanową.
Mebelek ustawiony jest wtórnie na nóżkach w formie spłaszczonych kul.
Historia zaprezentowanego kabinetu nie jest do końca wyjaśniona. Przechowywany przez ponad czterdzieści lat w magazynie kwidzyńskiego Muzeum w 2016 roku został poddany zabiegom renowacyjnym do pracowni w Muzeum Zamkowym w Malborku. Dawną świetność przywróciła mu wielomiesięczna praca pani Jolanty Ratusznej - konserwatora zbiorów muzealnych w Malborku.
Od 2018 roku zdobi zbiory rzemiosła artystycznego Muzeum w Kwidzynie.
Galeria zdjęć z pierwszej po konserwacji publicznej prezentacji eksponatu, które nastąpiło w kwietniu 2018 roku.
Źródła:
- Opracowanie - Krystyna Plebańska
- Zdjęcia - Łukasz Rzepczyński, Waldemar Plebański