Skarby Muzeum w Kwidzynie - kabinet stołowy

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
Kabinet stołowy

Kabinet - mebel reprezentacyjny, należący do najbardziej dekoracyjnych i kosztownych mebli jest skrzyneczką wieloczęściową, przenośną, ustawianą na przykład na stole. Jego wiek określony jest na ok. połowę XVII wieku. Wykonany przez artystę stolarza prawdopodobnie w Niemczech, stylem przypomina włoskie meble tego typu. Służył do przechowywania dokumentów, biżuterii i innych kosztowności.

Zrobiony z drewna dębowego, politurowany kabinet swą dekoracyjność odsłania po otwarciu dwuskrzydłowych, zamykanych na kluczyk drzwiczek. Konstrukcja zawiera osiem przegródek wykończonych brzegiem pofalowanym, ornamentem giloszowym, ondulowanym zwanym też "płynącą wodą". Przegrody zawierają szufladki sprawione najprawdopodobniej z gruszy, wyłożone wewnątrz tekturą oraz papierem marmurkowym. Centralna szufladka posiadała niegdyś ukryte podwójne dno a dolna, najszersza jest wewnątrz podzielona na równej wielkości kwatery.

Lica otwartych drzwiczek i szufladek inkrustowane są kością słoniową i hebanem o ornamencie z motywem stylizowanej maureski i małżowinowym tzw. schweifwerk. Obramienie inkrustacji wykonane jest z palisandru ten zaś obłożony został listwą hebanową.

Mebelek ustawiony jest wtórnie na nóżkach w formie spłaszczonych kul.

Historia zaprezentowanego kabinetu nie jest do końca wyjaśniona. Przechowywany przez ponad czterdzieści lat w magazynie kwidzyńskiego Muzeum w 2016 roku został poddany zabiegom renowacyjnym do pracowni w Muzeum Zamkowym w Malborku. Dawną świetność przywróciła mu wielomiesięczna praca pani Jolanty Ratusznej - konserwatora zbiorów muzealnych w Malborku.

Od 2018 roku zdobi zbiory rzemiosła artystycznego Muzeum w Kwidzynie.

Galeria zdjęć z pierwszej po konserwacji publicznej prezentacji eksponatu, które nastąpiło w kwietniu 2018 roku.

Źródła:

  • Opracowanie - Krystyna Plebańska
  • Zdjęcia - Łukasz Rzepczyński, Waldemar Plebański