Paulus Speratus

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
(Różnice między wersjami)
 
(Nie pokazano 1 wersji utworzonej przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
'''Paulus Speratus''' – prawdziwe nazwisko Hoffer, urodził się 13 grudnia 1484 roku w Rötlen nr. Ellwangen (Wirtembergia). Od roku 1503 Speratus studiował we Fryburgu, Paryżu, Włoszech i Wiedniu. Nabył trzy stopnie doktoranckie.  
+
'''Paulus Speratus''' – prawdziwe nazwisko Hoffer, urodził się 13 grudnia 1484 roku w Rötlen nr. Ellwangen (Wirtembergia). Od roku 1503 Speratus studiował we Freiburgu, Paryżu, Włoszech i Wiedniu. Nabył trzy stopnie doktoranckie z teologii, prawa i filozofii. w latach 1514 - 1520 był proboszczem w Salzburgu. Potem na krótko w Würzburgu. Na luteranizm przeszedł około 1522 roku.  
  
Zwolennik Marcina Lutra. Autor protestanckich hymnów i tłumacz trzech pism Lutra, m.in. w Formula Missae. W roku 1524 Paul Speratus przybył do Prus (Królewca) zgodnie z osobistą rekomendacją Lutra i został tam liderem reformacji, a od 1529 roku biskupem luterańskim. Rok później objął stanowisko biskupa diecezji pomezańskiej z siedzibą w [[Kwidzyn]]ie, które sprawował do śmierci 12 sierpnia 1551 roku.
+
Zwolennik Marcina Lutra. Autor protestanckich hymnów i tłumacz trzech pism Lutra, m.in. w Formula Missae. W roku 1524 Paul Speratus przybył do Prus (Królewca) zgodnie z osobistą rekomendacją Lutra. Będąc kaznodzieją zamkowym księcia Albrechta został tam liderem reformacji, a od 1529 roku biskupem luterańskim. Organizował Synody protestanckie. Był współautorem wstępu do "Wyznania Augsburskiego" oraz autorem ewangelickiego prawa kościelnego. W 1530 roku objął stanowisko biskupa diecezji pomezańskiej z siedzibą w [[Kwidzyn]]ie. Był dobrym gospodarzem w [[Katedra w Kwidzynie|katedrze]] i na podległym mu terenie. Wizytował diecezję, regulował spory. Ustanowił 24 stypendia dla biednych studentów uniwersytetu w Królewcu. Sprowadził do Prus Książęcych, w tym na ziemię kwidzyńską, braci czeskich. Jako drugi biskup luterański sprawował swój urząd w Kwidzynie do śmierci 12 sierpnia 1551 roku.
 +
 
 +
==Ciekawostki==
 +
Do 1945 roku imieniem biskupa Speratusa była nazwana obecna ulica [[Ulica Juliusza Słowackiego w Kwidzynie|Słowackiego]].
 +
 
 +
==Źródła==
 +
 
 +
[[Zeszyty Kwidzyńskie Nr 12 - Nazwy ulic Kwidzyna, Z historii Kwidzyna i okolic. W kontekście zmian nazw ulic Kwidzyna, Osadnictwo ziemi kwidzyńskiej w świetle nazw osad zaginionych, Nazewnictwo w powiecie kwidzyńskim|Zeszyty Kwidzyńskie Nr 12 - 2008]]
  
 
[[Kategoria:Ludzie|Speratus Paulus]]
 
[[Kategoria:Ludzie|Speratus Paulus]]

Aktualna wersja na dzień 11:10, 31 gru 2008

Paulus Speratus – prawdziwe nazwisko Hoffer, urodził się 13 grudnia 1484 roku w Rötlen nr. Ellwangen (Wirtembergia). Od roku 1503 Speratus studiował we Freiburgu, Paryżu, Włoszech i Wiedniu. Nabył trzy stopnie doktoranckie z teologii, prawa i filozofii. w latach 1514 - 1520 był proboszczem w Salzburgu. Potem na krótko w Würzburgu. Na luteranizm przeszedł około 1522 roku.

Zwolennik Marcina Lutra. Autor protestanckich hymnów i tłumacz trzech pism Lutra, m.in. w Formula Missae. W roku 1524 Paul Speratus przybył do Prus (Królewca) zgodnie z osobistą rekomendacją Lutra. Będąc kaznodzieją zamkowym księcia Albrechta został tam liderem reformacji, a od 1529 roku biskupem luterańskim. Organizował Synody protestanckie. Był współautorem wstępu do "Wyznania Augsburskiego" oraz autorem ewangelickiego prawa kościelnego. W 1530 roku objął stanowisko biskupa diecezji pomezańskiej z siedzibą w Kwidzynie. Był dobrym gospodarzem w katedrze i na podległym mu terenie. Wizytował diecezję, regulował spory. Ustanowił 24 stypendia dla biednych studentów uniwersytetu w Królewcu. Sprowadził do Prus Książęcych, w tym na ziemię kwidzyńską, braci czeskich. Jako drugi biskup luterański sprawował swój urząd w Kwidzynie do śmierci 12 sierpnia 1551 roku.

Ciekawostki

Do 1945 roku imieniem biskupa Speratusa była nazwana obecna ulica Słowackiego.

Źródła

Zeszyty Kwidzyńskie Nr 12 - 2008