Ulica gen. Józefa Hallera w Kwidzynie

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
Ulica Hallera na mapie

ul. gen. Józefa Hallera - ulica w Kwidzynie biegnąca od zbiegu 5 ulic: Batalionów Chłopskich, Ogrodowej, Słowiańskiej, Kościelnej i Grudziądzkiej do wyjazdu z Kwidzyna w stronę Sadlinek. Na całej swojej długości w ciągu drogi wojewódzkiej nr 532.


Spis treści

Ważniejsze obiekty


Historia

Zdjęcie... Autor:Drosik

Początkowo, przed rokiem 1840 droga nosiła nazwę Weg v.Rozpitz. Do 1933 roku ulica nazywała się Rospitzerstrasse jako droga, która kierowała na Rozpędziny. W latach 1933 - 1945 ulica partonem ulicy został hitlerowski oficer Albert Leo Schlageter, w tym czasie ulica nosiła nazwę Albert Leo Schlageterstrasse. Po wojnie otrzymała nazwę Mazurska, następnie Świerczewskiego, upamiętniając tym samym mocno kontrowersyjną postać komunistycznego działacza i generała Karola Świerczewskiego. Uchwałą Nr VII/38/90 7 grudnia 1990 roku patronem ulicy ustanowiono polityka, generała i organizatora Sokolich Drużyn Polowych - Józefa Hallera.

Ciekawostki

  • Przy tej ulicy znajdują się również dwa parki miejskie - jeden w sąsiedztwie SP 5, a drugi na przeciwko szpitala. Wcześniej na obu terenach znajdowały się cmentarze - groby przeniesione zostały na cmentarz komunalny przy ul. Malborskiej. Ślady dawnego cmentarza ewangelickiego (obecnie park miejski przy SP Nr 5) widoczne są do dziś (fot. u dołu).
  • Przed II wojną światową pod numerem 9 znajdował się zakład kamieniarski Gustava Balzerowitz. Nagrobki z jego sygnaturą można jeszcze spotkać m.in. na cmentarzach w: Tychnowach i Okągłej Łące.


Ulica gen. Józefa Hallera na starych pocztówkach

Zdjęcia współczesne

Źródła

Zobacz też:

Wykaz ulic Kwidzyna