Szadowo Młyn

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
Szadowo Młyn na mapie

Szadowo Młyn (dawn. niem. Schadauer Mühle) - połączona dziś z Szadowem osada w powiecie kwidzyńskim, w gminie Kwidzyn.

Spis treści

Historia

Odnoszące się do wsi położonej 1,5 km na południowy zachód od Szadowa, pierwsze zapisy występują w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego w roku 1890. Schadauer Mühle należał do majątku Schadau. Istniejący do dzisiaj młyn oddano do użytku w roku 1927. W roku 1905 osadę zamieszkiwało 69 mieszkańców. Po drugiej wojnie światowej, w związku z uruchomieniem młyna gospodarczego wieś została przemianowana na Szadowski Młyn.

Po wojnie zmiana dotychczasowej nazwy Schadauer Mühle na Szadowski Młyn ustalona została Zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 1950r. (Monitor Polski nr 134, poz. 1720).

W 1970 roku Szadowski Młyn i kolonię Szadowo zamieszkało łącznie 55 osób.

Teraźniejszość

Obecnie przez osadę prowadzi turystyczny szlak kajakowy. Organizowane spływy kajakowe na Liwie prowadzą między innymi przez Szadowo Młyn.

11-go września 2004 roku został oddany do użytku obiekt, w którym znajduje się Uniwersytet Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Centrum Wolontariatu Szadowo – Młyn.

Zapisy nazewnictwa

  • 1890 - Szadowo Młyn (SG)
  • 1945 - Schadauer Mühle (R)
  • 1951 - Szadowski Młyn (R)
  • inne spotykane formy (Mühle Schadau)

Zobacz też

Źródła


Siedziba gminy: miasto Kwidzyn

Wsie sołeckie: BaldramBrachlewoBrokowoBronnoDankowoDubielGniewskie PoleGórkiGrabówkoGurczJanowoKamionkaKorzeniewoLiczeLipiankiMarezaNowy DwórOboryOśnoPastwaPawlicePodzamczeRakowiceRakowiecRozpędzinySzałwinekTychnowy

Miejscowości niesołeckie: Gilwa MałaPole RakowieckieSzadowoWola-Sosenka