Siegfried Rosenfeld

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn

Siegfried Fritz Rosenfeld urodził się 22 marca 1874 w Kwidzynie (dawn. niem. Marienwerder) w rodzinie żydowskiej.

Studiował prawo na uczelniach w Fryburgu Bryzgowijskim (niem. Freiburg im Breisgau) i Berlinie. Pierwszy egzamin państwowy zdał w 1897 roku a następnie, w 1899 roku doktoryzował się w Rostocku. Drugi egzamin państwowy zdał w 1903r.

W 1905 r. wstąpił do Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, SPD (niem. Sozialdemokratische Partei Deutschlands).

W latach 1912 i 1923 pracował jako radca prawny Niemieckiego Stowarzyszenia Robotników Rolnych (niem. Deutschen Landarbeiter-Verbande). W latach 1914-18 wcielony do wojska. W latach 1923-1925 pełnił funkcję radnego (niem. Kammergerichtsrat) i referenta. Od 1925 do 1928, Rosenfeld jest Radcą Ministerialnym (niem. Ministerialrat), a następnie do 1932 roku zostaje asystentem sekretarza w pruskim Ministerstwie Sprawiedliwości (niem. Justizministerium).

Zaangażowany politycznie Rosenfeld, w latach 1919 i 1920 był członkiem Rady Miasta (niem. Stadtverordnetenversammlung) Charlottenburg. Ponadto w latach 1921-33, Rosenfeld był członkiem Parlamentu Państwa Pruskiego (niem. Preußischer Landtages).

Od 1933 roku pracował jako adwokat i notariusz w Berlinie.

Żonaty dwukrotnie. Najpierw w 1912 roku z Gertrudą Rewald (1880-1916). Z tego związku w 1916r. przyszedł w Berlinie na świat syn, Gustel Rosenfeld.

W 1920 żonaty po raz drugi z Dr Elsbeth Rahel Behrend (1891-1970) z którą miał dwoje dzieci, syna Petera Rosenfeld (1921-1993) i córkę Hannę Rosenfeld (ur.1922)

Gdy w Niemczech naziści dochodzą do władzy sytuacja żydów staje się ciężka, a rodzina Rosenfeldów postanawia przenieść się do Bawarii. W 1934 roku Siegfried Rosenfeld zostaje na krótko aresztowany. Stale rosnąca liczba prześladowań zmusza go do podjęcia decyzji o emigracji. W 1938 roku Rosenfeld wraz z dziećmi - Piotrem i Hanną uzyskują wizy na podróż do Anglii. Dzięki wielkiej operacji zorganizowanej przez Brytyjczyków udaje im się wraz z ok 10tyś. niemieckich dzieci uciec przed prześladowaniami nazistów do Anglii.

Jako obywatel Niemiec Rosenfeld zostaje w 1940 roku internowany na Wyspę Man (ang. Isle of Man). Później zostaje członkiem Stowarzyszenia Żydowskich Uchodźców w Wielkiej Brytanii (ang. Association of Jewish Refugees in Great Britain). Po zakończeniu wojny Rosenfeld nie wraca do Niemiec, z obawy że będzie postrzegany przez Niemców jako wróg i podżegacz wojenny. Umiera w listopadzie 1947r. w Londynie. (niektóre źródła podają jako datę śmierci polityka rok 1948)

Jego żona, Elsbeth Rosenfeld nie otrzymuje wizy i pozostaje w Niemczech, gdzie zastaje ją wojna. Choć nie była żydówką, ściśle zaangażowała się we wspieranie społeczności żydowskiej, schodząc na krótko do "podziemia" dopóki działalność te nie stała się zbyt niebezpieczna. W 1944 roku udaje się jej uciec do Szwajcarii, a stamtąd, dopiero po wojnie dociera do Wielkiej Brytanii i ponowne łączy się z rodziną. Po śmierci męża, Siegfrieda powraca do Bawarii i zamieszkuje do końca swych dni w miejscowości Icking.

W 1946 roku syn Rosenfelda, Peter żeni się z Ursulą (Ully) Simon, również uciekinierką z prześladowanych Niemiec.

Ciekawostki

  • Historia dzieci, żydowskich uciekinierów w akcji ratunkowej z Niemiec do Anglii przedstawiona została w filmie dokumentalnym pt. "Wśród obcych" (ang. Into the Arms of Strangers) z roku 2000. Jedną z głównych bohaterek filmu a zarazem odtwórczynią samej siebie to Ursula Rosenfeld (Simon), synowa Siegfrieda Rosenfelda również uczestnika ww. operacji ucieczki przed nazistowskimi prześladowcami.
  • Z Kwidzyna pochodzi również inny polityk żydowskiego pochodzenia Kurt Rosenfeld. Zaskakująca jest zbieżność życiorysów obu dżentelmenów.

Źródła