Rudolf von Auerswald

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
Rudolf von Auerswald

Rudolf Ludwig Cäsar von Auerswald urodził się 01 września 1795r. w Kwidzynie (dawn. niem. Marienwerder).

Był jednym z trojga synów Hansa Jakoba von Auerswald oraz Zofii zu Dohna-Lauck. Pochodził ze starego, szlacheckiego rodu Auerswalde. Młodzieńcze lata Auerswald spędza w Królewcu gdzie poznaje i zaprzyjaźnia się z księciem Wilhelmem Hohenzollern, późniejszym królem Prus Wilhelmem I (a od 1871 - cesarzem Niemiec).

Po ukończeniu studiów wstępuje do armii i służy w I Pułku Huzarów. W 1812 pod dowództwem Ludwiga Yorck von Wartenberg bierze udział w kampanii w Inflantach i Kurlandii. W 1817 Auerswald żeni się ze swoją kuzynką, hrabiną Adele Dohna-Lauck. W 1821 opuszcza wojsko w stopniu kapitana. W 1835 roku zostaje wybrany przez zgromadzenie Pruskie na "General Landschaftsrath", a od 1838 roku zostaje burmistrzem (niem. Oberbürgermeister) Królewca. Jednocześnie Auerswald zostaje członkiem sejmiku Prowincji Królestwa Prus (niem. Provinz des Königreichs Preußen), gdzie pełni funkcję wicemarszałka sejmu.

Po rozpoczęciu Wiosny Ludów (niem. Märzrevolution) zostaje mianowany przez premiera Ludolf Camphausen na Nadprezydenta (niem. Oberpräsident) Królewca. W okresie od 25 czerwca 1848 do 21 września 1848 jest Premierem Prus (niem. Ministerpräsident) i obejmuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Pod naciskiem Pruskiego Zgromadzenia Narodowego, Auerswald 21 września 1848r. rezygnuje ze stanowiska premiera i Wraca do Królewca gdzie ponownie zasiada w fotelu Nadprezydenta (niem. Oberpräsident) Królewca. Wraz z rozwiązaniem Zgromadzenia Narodowego i wyborami do nowego Parlamentu, Auerswald wraca do polityki i zostaje wybrany prezydentem Pruskiej Izby Panów (niem. Präsident der ersten Kammer), wyższej izby sejmu. Stanowisko to piastuje do 1850r. Następnie zostaje przewodniczący parlamentu w Erfurcie i bierze czynny udział w jego pracach. Za wybitne osiągnięcia mianowany zostaje Nadprezydentem prowincji Reńskiej (niem. Oberpräsidenten der Rheinprovinz). W 1853 roku powraca do polityki jako członek Izby Niższej (niem. zweiten Kammer) i czołowy działacz liberalnej opozycji. Ten awans zawdzięcza między innymi znajomością z lat młodości z księciem Wilhelmem I. Po przejęciu rządów przez Wilhelma I, premierem mianowany zostaje Hohenzollern-Sigmaringen a Auerswald zostaje powołany w skład jego rządu jako wicepremier i to on traktowany jest jako rzeczywisty szef rządu. W marcu 1862 roku wskutek rozłamu wewnątrz partii Auerswald odchodzi z rządu. Kolejnym szefem rządu zostaje Otto von Bismarck a Auerswald całkowicie wycofuje się z polityki.

Pomimo swoich liberalnych poglądów nadal cieszy się dużym uznaniem u nowych władz czego dowodem jest mianowanie go na honorowe stanowisko Hofamt als Oberburggrafen von Marienburg. Rudolf Auerswald umiera 15 stycznia 1866 w Berlinie w wieku 71 lat.

Źródło:

  • Fotografia - wł. Stadtmuseum Berlin