Leszek Balcerowicz

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn

Leszek Balcerowicz (ur. 19 stycznia 1947 roku w Lipnie) – polski ekonomista i polityk, kawaler Orderu Orła Białego. Przedstawiciel szkoły ekonomicznej zwanej monetaryzmem.

Znany przede wszystkim jako osoba, pod której przewodnictwem dokonała się ekonomiczna transformacja Polski z kraju o socjalistycznej gospodarce planowej w stylu radzieckim do kraju o gospodarce rynkowej w stylu zachodnim.

Leszek Balcerowicz został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta Kwidzyna w dniu 21 grudnia 2006 roku Uchwałą Nr III/12/06 Rady Miejskiej w Kwidzynie.

Leszek Balcerowicz z wizytą w Kwidzynie

2 stycznia 2007 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu kolejną monetę z serii "Historyczne miasta w Polsce" - 2 złote upamiętniające Kwidzyn. Uroczysta prezentacja nowej monety odbyła się w 5 stycznia 2007 roku o godz. 14.00 na Zamku w Kwidzynie. Wziął w niej udział prezes NBP Leszek Balcerowicz.

Podczas uroczystości Leszek Balcerowicz otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kwidzyna. Wcześniej, o godz. 11.00, Leszek Balcerowicz wygłosił wykład w Wyższej Szkole Zarządzania w Kwidzynie, a o godz. 13.00 spotkał się z przedsiębiorcami powiatu kwidzyńskiego.

Linki zewnętrzne