Krzysztof Kamiński

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
K. Kamiński - mistrz fotografii. Fot. Oki 44

Krzysztof Kamiński - dziennikarz i artysta fotografik. Urodzony 11 czerwca 1939 roku w Opocznie. Do Kwidzyna przybył 6 marca 1946 roku razem z rodzicami: Małgorzatą Anną i Fabianem oraz młodszymi braćmi: Maciejem i Michałem. W Kwidzynie chodził od 1 do 7 klasy szkoły podstawowej nr 1 i później do liceum ogólnokształcącego od 8 do 11 klasy. Od najmłodszych lat interesował się fotografią. Jeszcze w Kwidzynie uczęszczał do kółka fotograficznego w liceum, prowadzonego przez prof. Sosnowskiego. W połowie roku 1957 po wyjeździe z Kwidzyna zamieszkał w Gdańsku.

Pierwsze opublikowane w prasie zdjęcie - to portret Poli Raksy na okładce tygodnika studenckiego ITD w 1961 roku. Pierwszy opublikowany w prasie artykuł - to recenzja z wystawy fotografii o tematyce jazzowej w miesięczniku JAZZ w 1962 roku. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich od 1974 roku, obecnie Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej, Klubu Publicystów Morskich SDRP, Związku Polskich Artystów Fotografików od 1975 roku, Stowarzyszenia Marynistów Polskich, Klubu Małej Ojczyzny Kwidzyńskiej. Etatowo związany był m.in. z Polską Agencją Interpress oraz przez wiele lat z miesięcznikiem MORZE. Współpracownik wielu pism i wydawnictw krajowych oraz zagranicznych w których opublikował kilkaset tekstów i fotoreportaży. Uczestnik 536 fotograficznych wystaw międzynarodowych, zorganizowanych w 42 państwach. Jury tych wystaw przyznało zdjęciom Krzysztofa Kamińskiego 86 prestiżowych nagród. Grand prix, medale lub wyróżnienia otrzymał na wystawach w miastach m.in. : Budapeszt, Narvik, Hong Kong, Salerno, Haga, Taipei, Waszyngton, Grenoble, Santiago, Reus, Murray Bridge, Drezno, Seul, Eindhoven, Rostock, Bournemouth, Maitland, Rochester, Sao Paulo, Sydney, Southampton, Kuching, Puyallup, Johannesburg, Rużomberok, Zadar, Matsuyama, Ryga, Pusan, Novy Sad, Safat. Jest autorem 9 wystaw indywidualnych. Wystawiał duże zestawy fotografii na wystawach autorów zaproszonych imiennie m.in. na TOP FOTO 1970 w Zwevegem, Belgia, THE GREAT MASTERS OF PHOTOGRAPHY 1973 w Buenos Aires, Argentyna, WORLD EXHIBITION OF INVITATION PRINTS 1978 w Rawalpindi, Pakistan, MAN AND THE SEA 1986, Zadar, Jugosławia. Jest posiadaczem 11 tytułów honorowych, w tym ARTISTE FIAP ( 1965 r. ) i EXCELLENCE FIAP ( 1972 r. ), przyznanych przez organizacje fotograficzne w Polsce, USA ( 4 ), Szwajcarii ( 2 ), i Niemczech ( 1 ).

Jest rzeczoznawcą d/s fotografii MKiS. Krzysztof Kamiński był jurorem wystaw krajowych i międzynarodowych m.in. pięciokrotnie podczas międzynarodowych wystaw fotografii VENUS w Krakowie, pięciokrotnie na Salonie Portretu w Gdańsku, czterokrotnie na Dia-Pol w Radomiu, czterokrotnie na Fotomontażu w Grudziądzu, trzykrotnie na Apollo w Olsztynie, na Foto-Expo w Poznaniu, na Biennale BŁ w Łodzi.

Jest autorem książek / albumów : RATUSZ STAROMIEJSKU W GDAŃSKU ( 1967 ), ELBLĄG ( 1987 ), GDZIE LATARNIE MORSKIE MIGOCĄ... ( 1999 ), TRÓJMIEJSKI PARK KRAJOBRAZOWY - CZTERY PORY ROKU (2001 ), wydanie angielskie ( 2001 ), KASZUBSKIM BRZEGIEM BAŁTYKU - NADMORSKI PARK KRAJOBRAZOWY ( 2002 ), wydanie niemieckie ( 2002 ), GMINA WEJHEROWO ( 2009 ).

Odbył szereg pełnomorskich rejsów na żaglowcach : "Dar Pomorza", "Kruzensztern", "Dar Młodzieży", "Zawisza Czarny", "Zew Morza", "Henryk Rutkowski", "Generał Zaruski", "Oceania", "Mir", "Fryderyk Chopin" oraz na statkach handlowych, rybackich i okrętach wojennych. Uczestniczył w Operation Sail 1974 na "Kruzenszternie" i w Operation Sail 1982 na "Darze Młodzieży". Brał udział w wyprawie na Spitsbergen.

Krzysztof Kamiński pełnił wiele funkcji społecznie : był m. in. v-prezesem Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce ( 1966-1972 ), sekretarzem, v-prezesem i prezesem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego ( 1960-1968 ), członkiem komisji artystycznej GTF ( 1964-1978 ), członkiem Komisji Fotografii Krajoznawczej ZG PTTK ( 1971-1975 ), v-prezesem okręgu gdańskiego Związku Polskich Artystów Fotografików ( 1976-1983 ), przewodniczącym okręgowej komisji artystycznej ZPAF w Gdańsku ( 1976 do chwili obecnej ).

Był komisarzem lub współorganizatorem wielu znaczących wystaw fotograficznych m.in. IX, X, XI Ogólnopolska Wystawa Fotografii Artystycznej w Gdańsku ( 1960-1962), Międzynarodowa Wystawa Fotografii Artystycznej w Gdańsku ( 1963 ), Ogólnopolski Salon Portretu w Gdańsku ( 1964 i 1967 ), " Polska - Kraj i ludzie" - wielka objętościowo wystawa zbiorowa, eksponowana w wielu państwach od 1974 roku. Krzysztof Kamiński jest autorem około stu plakatów i kalendarzy ściennych ( w tym 2 wydane w Japonii ) oraz bardzo wielu opracowań reklamowych dla polskiego przemysłu okrętowego i elektronicznego.

Przez kilka lat wykonywał zdjęcia teatralne dla potrzeb reklamowych Teatru Muzycznego w Gdyni i Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Zdjęcia wykonane przez Krzysztofa Kamińskiego były publikowane w wielu prestiżowych książkach i albumach m.in. w PHOTOAMATEUR 1966, Bucher, Szwajcaria, PHOTOGRAPHY AS A TOOL , 1970, Time Life Book, New York, USA, EXHIBITORS ANNUAL, 1974, Hong Kong, THE INTERNATIONAL PHOTOGRAPHY, 1987, Pusan, Korea Południowa, THE FAMILY OF CHILDREN, 1977, Ridge Press Book, New York, USA, PHOTOGRAPHY YEAR BOOK 1977, Fountain Press, Londyn, Anglia, OSAKA WORLD SAIL 1983, Osaka, Japonia. Pełnostronicowe hasło "Kamiński Krzysztof" wraz z dwoma zdjęciami zamieszczone jest w PHOTOGRAPHERS ENCYKLOPAEDIA INTERNATIONAL 1839 TO THE PRESENT, wydanej przez Edition Camera Obscura w Szwajcarii w roku 1985 oraz na płytach CD-R pod tym samym tytułem w Paryżu w 1995 roku.

Krzysztof Kamiński odznaczony jest m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, odznakami Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużonym Ziemi Gdańskiej, srebrną i złotą odznaką Zasłużony Pracownik Morza. Otrzymał nagrodę wojewody gdańskiego "... za całokształt dorobku artystycznego w dziedzinie fotografii artystycznej." oraz nagrodę prezesa RSW "za całokształt dokonań dziennikarskich."

Prace fotograficzne Krzysztofa Kamińskiego znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Muzeum Sopotu, Liptovske Muzeum Rużomberok, Słowacja, Galerii Kodak Sydney, Australia oraz w wielu zagranicznych i polskich kolekcjach prywatnych.

Krzysztof Kamiński zmarł 16 sierpnia 2019 roku i został pochowany na cmentarzu parafialnym parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Gdyni-Obłuże.