Kościół w Obrzynowie

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
Kościół p.w. Matki Bożej Anielskiej z XV w. (2008r.)

Kościół parafialny pw. Matki Bożej Anielskiej w Obrzynowie stoi na wzniesieniu. Jest budowlą późnobarokową o skromnych cechach stylistycznych. Murowany z cegły na fundamencie z kamieni polnych, otynkowany wewnątrz i z zewnątrz, w narożnikach wsparty niskimi skarpami. Kościół posiada prezbiterium, przy którym od północy jest zakrystia a od zachodu wieża. Ściany mają po 3 metry grubości. Wzniesiony na fundamentach XIII wiecznej świątyni, którą po pokoju dzierzgońskim zawartym w 1249 roku wznieśli Prusowie. W latach 1409-10 w trakcie polsko-krzyżackich działań wojennych, kościół uległ zniszczeniu jednak go odbudowano. W 1470 roku biskup administrator Wincenty Kiełbasa ponowił lokację wsi i potwierdził uposażenie parafii w postaci 6 włók ziemi nadanych przez biskupa Jana I w roku 1376. W 1 poł. XVI wieku w dobie reformacji parafia jako jedna z nielicznych w okolicy była obsadzona przez katolickiego proboszcza, jednak od 1542 roku w dokumentach występują już luterańscy pastorowie pochodzący z Mazur. Budowla była niszczona i odbudowywana dwukrotnie w latach 1573 i 1762. Przeprowadzano remonty w latach: 1737, 1911 i 2008 (daty uwiecznione na chorągiewkach dachowych). Zwieńczenie wieży kościelnej zostało nadbudowane na gotyckiej podstawie w 1867 roku. Do dziś bije w niej dzwon z datą 1881 i polskimi napisami na kołnierzu.

W 1945 roku kościół poświęcono katolickiej społeczności i włączono do parafii w Prabutach. Protestanckie balkony zostały usunięte. 15 grudnia 1971 roku reerygowano parafię. Jako kościół parafialny służy mieszkańcom 3 sołectw: Obrzynowo, Stańkowo i Jakubowo.

W świątyni na uwagę zasługuje barokowy ołtarz z obrazem patronki kościoła w centrum, empora barokowa oraz polichromie z końca XVIII wieku wymagające prac konserwatorskich. Całość okala kuty, metalowy płot łudząco podobny do obramowań cmentarnych. Ostatnie prace remontowe miały miejsce w 2015 roku. Wymieniono posadzkę, a w marcu 2016 roku wieża kościelna zyskała nowy zegar, po starym został tylko metalowy stojan i uszkodzona tarcza.

Źródła

  • Kościoły Diecezji Elbląskiej - Nasze dziedzictwo - Dekanaty wschodniopomezańskie i pogezańskie - Danuta i Jan P. Dettlaff