Kaplica w Pastwie

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
Lokalizacja kaplicy

Kościół filialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pastwie w parafii Św. Jana Chrzciciela w Janowie powstał w 1910 roku jako Dom Modlitwy dla mennonitów. Budynek posiadał pomieszczenia na mieszkanie diakonis, ale już w 1916 roku pojawia się informacja, że w miejscu tym społeczność wznosi niewielki kościółek, raczej kaplicę wkomponowaną w zespół duszpasterski, który poświęcony został w tym samym roku.

Budowla w stylu neogotyckim jest kompozycją brył obejmujących niewielką salę z absydą, otwartą na nawę pełniącą funkcję klasy do nauki religii. Na piętrze mieściły się niegdyś pomieszczenia mieszkalne dla przyjeżdżającego tu księdza. Po II wojnie światowej przystosowano ją na potrzeby kultu katolickiego. W 1972 roku biskup warmiński utworzył tu samodzielny wikariat.

Ksiądz mieszkający w Pastwie mocą decyzji diecezji chełmińskiej obsługiwał parafię w Janowie. W okresie samodzielnego wikariatu posługę duszpasterską pełnili: ks. Józef Kasperowicz (1972-1977), który zmarł 12 lutego 1979 roku w Kwidzynie i ks. Bronisław Jamróz (1977-1992). Wikariat zniesiono 15 lipca 1992 roku przez biskupa elbląskiego. Od tej daty kaplica stanowi filię wspomnianego już kościoła w Janowie.

Kaplica wpisana została do rejestru zabytków pod nr A-1886 z dnia 19 kwietnia 2012 roku.

Galeria