Jerzy Kozdroń

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
Jerzy Kozdroń Fot. Piotr_J

Jerzy Kozdroń (ur. 23 października 1950 roku w Mrągowie) - polityk i prawnik, poseł na Sejm V i VI kadencji, samorządowiec.

Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 1974-1976 był aplikantem w Sądzie Wojewódzkim w Olsztynie, potem w Sądzie Wojewódzkim w Gdańsku. Od 1975 roku związany z Kwidzynem jako aplikant sądowy, później sędzia Sądu Rejonowego w Kwidzynie.

Był członkiem ZMS i PZPR. Demonstracyjnie zrezygnował z członkostwa w tych organizacjach po wprowadzeniu stanu wojennego. Przypłacił to utratą pracy i funkcji sędziego 17 grudnia 1981 roku. Od 1982 roku - radca prawny, prowadzący prywatną kancelarię. Po 1990 roku był członkiem KLD, potem przewodniczącym koła UW w Kwidzynie, następnie przewodniczącym PO w Kwidzynie.

Od 1990 związany z samorządem, pełnił m.in. funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Kwidzynie w latach 1990-1994. W latach 2002-2005 był radnym sejmiku województwa pomorskiego.

W 2005 roku z listy Platformy Obywatelskiej został wybrany posłem V kadencji w okręgu gdańskim. W wyborach parlamentarnych w 2007 roku po raz drugi uzyskał mandat poselski, otrzymując 10 671 głosów.

W Sejmie VI kadencji zasiada w następujących komisjach i podkomisjach:

  • Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka
  • Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodzie tłumacza przysięgłego oraz ustawy o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej
  • Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia projektu nowelizacji ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów oraz o zmianie innych ustaw
  • Komisja Ustawodawcza
  • Podkomisja stała ds. Trybunału Konstytucyjnego - przewodniczący
  • Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach - przewodniczący
  • Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych - przewodniczący.

Linki zewnętrzne

Źródła