Izabela Tomaszewska

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
Izabela Tomaszewska - Pierwsza Dama Pierwszej Damy
Nagrobek na Cmentarzu Powązkowskim

Izabela Tomaszewska z domu Głowacka, córka Bogdana Głowackiego, nauczyciela historii w Liceum Pedagogicznym urodziła się 13 września 1955 roku w Kwidzynie. Tu ukończyła szkołę podstawową i Liceum Ogólnokształcące zdając maturę w roku szkolnym 1973/74. Należała do ZHP. Brała udział w harcerskiej akcji "1001 Frombork" - akcji odbudowy Fromborka prowadzonej na przełomie lat 60 i 70.

Po ukończeniu Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego przez wiele lat pracowała w PAN prowadząc badania archeologiczne na Mazowszu.

W 1998 roku zaczęła pracę w biurze rzecznika prasowego prezydenta Warszawy.

W 2006 roku została Dyrektorem Zespołu Protokolarnego Prezydenta RP, odpowiadała za kontakty, koordynację pracy Marii Kaczyńskiej. Kształtowała też wizerunek Pierwszej Damy.

Była żoną Jacka Tomaszewskiego. Miała syna Filipa oraz wnuka Emila.

Zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku razem z dziewięćdziesięcioma pięcioma innymi osobami: prezydentem Lechem Kaczyńskim, jego małżonką Marią, przedstawicielami parlamentu, urzędów państwowych, wojska oraz Rodzin Katyńskich lecącymi do Katynia.

Pochowana w dniu 19 kwietnia z wojskowymi honorami, spoczęła na warszawskich Powązkach, w położonej na południowym krańcu cmentarza kwaterze K II wyznaczonej na miejsce pochówku ofiar smoleńskiej tragedii.

Źródła

  • Forum e-Kwidzyn
  • www.kobieta.wp.pl