Ida Siekmann

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn

Ida Siekmann urodziła się 23 sierpnia 1902 roku w Górkach (dawn. niem. Gorken).


Ida Siekmann.

Była pierwszą, śmiertelną ofiarą muru berlińskiego (niem. Berliner Mauer), oddzielającego Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego.

Dom Idy Siekmann, mieszczący się przy ul.Bernauer Straße 48 w dzielnicy Berlin-Mitte stanowił jednocześnie granicę państwową, okna mieszkania wychodziły m.in. na Berlin Zachodni. Wraz z wzniesieniem muru z dnia na dzień odcięto samotnie żyjącą kobietę od najbliższej rodziny - siostry, mieszkającej kilka przecznic dalej, na terenie Berlina Zachodniego. Dotychczasowy, swobodny ruch pomiędzy zachodnią strefą kontrolowaną przez francuzów a wschodnią - strefą radziecką zostaje zamknięty. W wielu granicznych budynkach - w tym budynku Idy Siekmann, zamurowano w tym czasie wszystkie drzwi wychodzące na zachodnią granicę, a w klatkach schodowych dochodziło do częstych kontroli policyjnych osób chcących wejść do budynku.

22 sierpnia sierpnia 1961r., około g.6:50 Siekmann postanowiła sforsować granicę wyskakując z okna swojego mieszkania mieszczącego się na III piętrze w budynku przy ul.Bernauer Straße 48. Chwilę wcześniej, poczyniła przygotowania do ucieczki wyrzucając w miejsce planowanego upadku m.in. pościel i inne rzeczy mogące zamortyzować upadek z dużej wysokości. Niestety desperacki skok zakończył się ciężkimi obrażeniami kobiety a ranna Ida Siekmann zmarła w trakcie transportu do pobliskiego szpitala św. Łazarza. Śmierć nastąpiła w wyniku ciężkich obrażeń odniesionych podczas skoku.

Ida Siekmann zmarła 22 sierpnia 1961 roku, miała 58 lat, zginęła dzień przed swoimi 59 urodzinami.

Została pochowana 29 sierpnia 1961r. na cmentarzu komunalnym, w byłej dzielnicy Wedding. Pogrzeb odbył się z honorami, jej trumna przyozdobiona została w barwach Berlina Zachodniego. W oficjalnych uroczystościach pogrzebowych wzięli udział mieszkańcy Berlina Zachodniego, w tym najwyższe władze miasta.

Jej tragiczna śmierć, jako pierwszej, śmiertelnej ofiary nowo wzniesionego muru berlińskiego była szokiem dla całej społeczności Berlina. W miejscu śmierci Idy Siekmann powstał prowizoryczny pomnik w kształcie trzech drewnianych słupów połączonych drutem kolczastym.

23 sierpnia 1962 roku, w trakcie uroczystości ku czci Idy Siekmann, Robert Kennedy i Willy Brandt złożyli wieniec pod symbolicznym pomnikiem upamiętniającym tragiczną śmierć kobiety.

Pomnik przez kolejne dziesięciolecia stał się miejscem corocznych uroczystości ku czci ofiar muru berlińskiego, odwiedzanym zarówno przez niemieckich jak i zagranicznych dostojników państwowych. W późniejszym okresie pomnik został zastąpiony tablicą pamiątkową.

Galeria


Źródła