Halinowo

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
Halinowo na mapie

Halinowo (Nowotki) (dawn. niem. Neuhausen) - wieś w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, w gminie Prabuty.

Spis treści

Historia

Kolonia położona w środkowej części gminy, oddalona od Prabut o około 2 km na wschód. Osada (zagroda) należała do miasta Prabuty (dawn. niem. Riesenburg). Jest to dawny majątek, w którym zabudowa gospodarcza zlokalizowana była po północnej stronie drogi. Na zachód od tej zabudowy zlokalizowane były domy mieszkalne robotników. Po południowej stronie drogi, w zachodniej części majątku był dwór z parkiem na łagodnym stoku, opadającym w kierunku łąk nad jeziorem Sowica. Po wschodniej stronie majątku dwa oczka wodne. W roku 1905 roku osadę zamieszkiwało 59 mieszkańców.

Dziś całość jest silnie zniszczona i zdewastowana.

Dwór nie istnieje; pozostały po nim resztki fundamentów. Park zdewastowany, zachował jednak częściowo starodrzew.

Z zabudowy gospodarczej majątku ocalała stodoła z początku XX wieku i jeden z końca XIX wieku w stanie daleko posuniętej ruiny.

Z zabudowy mieszkalnej istnieją dwa domy z końca XIX wieku: bliźniak i trojak.

Zmiana dotychczasowej nazwy Neuhausen (dawn. pow. suski) na Nowotki ustalona została Zarządzeniem Ministra Administracji Publicznej z dnia 15 grudnia 1949r. (Monitor Polski nr 008, poz. 76).

Zapisy nazewnictwa

  • 1941 - Neuhausen (NMS)
  • 1951 - Nowotki (R)
  • Halinowo

Źródła

  • "Studium Historyczno - Przestrzenne gminy Prabuty" Andrzej Milkiewicz, Elbląg 1994
  • http://www.westpreussen.de/
  • Monitor Polski - Rocznik 1950 Nr 008

Zobacz też

Wykaz miejscowości powiatu kwidzyńskiego

Siedziba gminy: miasto Prabuty


Wsie sołeckie: AntoninKamiennaGdakowoGilwaGontyGórowychyGrodziecJakubowoJulianowoKołodziejeLaskowiceObrzynowoPilichowoPólkoRaniewoRodowoStańkowoStary KamieńSypanicaSzramowoTrumiejki

Miejscowości niesołeckie: Bronowo MałeGórowychy MałeGrażymowoHalinowoKałdowoKleczewoKolonia GąskiKowaleLaskowicki TartakMłyniskoOrkuszPachutkiPałatykiRodowo MałeRumunkiStary MłynZagaje