HUS Marienwerder

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
Stroje marienwerder.jpg
Herb klubu HUS Marienwerder

Heeres-Unteroffiziers-Schule Marienwerder (HUS Marienwerder) - wojskowa drużyna piłkarska z Kwidzyna (dawn. niem. Marienwerder)


Pełna nazwa: Heeres-Unteroffiziers-Schule Marienwerder

Barwy: czarno-białe

Data założenia: 01.01.1941

Data rozwiązania: 1945

Stadion: Exerzierplatz (obecnie okolice ul. Poligonowej)

Schwemannplatz (obecny stadion KCSiR przy ul. Sportowej)

Liczba miejsc: 4 000 (Schwemannplatz)

Liga: Okręgowa (niem. Gauliga)

Sukcesy: mistrzostwo okręgu Wolnego Miasta Gdańsk i Prus Zachodnich 1942r. (niem. Gauliga Danzig-Westpreussen)


Historia

Heeres-Unteroffiziers-Schule Marienwerder (HUS Marienwerder) był Wojskowym Klubem Sportowym założonym 1 stycznia 1941r.

Drużyna piłkarska HUS Marienwerder powstała przy Królewskiej Szkole Podoficerskiej w Kwidzynie (niem. Königliche Unteroffizierschule in Marienwerder), w której sport był jednym z podstawowych elementów szkolenia podoficerów szkoły piechoty.

Piłkarze rozgrywali mecze na stadionie miejskim (dawn. niem. Schwemannplatz) na 4 tys. miejsc.

Od początku swojego istnienia HUS Marienwerder wyróżniał się doskonałą grą spośród innych drużyn w swojej klasie.

Wysoki poziom drużyny biało-czarnych z Marienwerder zadecydował o ich udziale w rozgrywkach ligi okręgowej (niem. Gauliga). 15 wygranych meczów spośród 18 rozegranych przyczynił się do zdobycia przez HUS Marienwerder mistrzostwa okręgu (niem. Gaumeistertitel) w rozgrywkach Ligi Prus Zachodnich i Wolnego Miasta Gdańsk (niem. Gauliga Danzig-Westpreußen (DW)), uzyskując tym samym prawo do udziału w finale mistrzostw Niemiec (niem. Deutsche Meisterschaft).

Zwycięstwo umożliwiła im jednopunktowa przewaga nad SV Neufahrwasser ("Sportverein 1919 Neufahrwasser" został w sezonie 41/42 wicemistrzem Gauligi Danzig-Westpreußen, a w kolejnym sezonie 42/43 mistrzem Gauligi Danzig-Westpreußen).

Dość szybko okazało się, że poziom gry piłkarzy HUS Marienwerder jest niewystarczający, aby sprostać w grze drużynom z pozostałej części III Rzeszy.

Można było się o tym przekonać 12 maja 1942 na gdańskim stadionie gdzie HUS Marienwerder w I rundzie dotkliwie przegrał z faworytem, zwycięzcą Galugi Prus Wschodnich (Ostpreußen (Op)) VfB Königsberg (Verein für Bewegungsspiele Königsberg) 1:7. (VfB Königsberg ostatecznie został zwycięzcą Gauligi 1942r.).

Kolejna porażka spotkała HUS Marienwerder w trakcie finału Pucharu Niemiec w piłce nożnej (niem. Tschammer-Pokal). 20 lipca 1942r. (niektóre źródła podają 19 lipca), w I rundzie rozgrywek HUS Marienwerder przegrał z LSV Stettin (Luftwaffen-Sportverein Stettin) 1:2.

Ta przegrana zadecydowała prawdopodobnie o zmierzchu drużyny z Marienwerder. Wprawdzie przygotowywano się jeszcze do sezonu 42/43 ale w międzyczasie część zawodników wraz z zakończeniem szkolenia w szkole oficerskiej otrzymała przydziały i została wysłana na front. Osłabiona w ten sposób drużyna dobrowolnie wycofała się w grudniu 1942r. z udziału w rozgrywkach ligi okręgowej.

Dokładna data rozwiązania HUS Marienwerder nie jest znana, ale nastąpiła najpóźniej przed kapitulacją Niemiec w 1945r. Bardzo możliwe, iż klub mógł zawiesić swoją działalność w niedługim czasie po wycofaniu się z rozgrywek okręgowych w sezonie 42/43.


Skład w sezonie 1941/42

Bramkarz: Nietze

Obrońcy : Bappert, Decker

Pomocnicy: Frankhoff, Kammler, Seiler

Napastnicy: Brendjer, Krautschun, Meinhardt, Plonk, Wickert


Źródła

Wikipedia

deutscherfussball.info

worldfootball.net