Dieter Gütt

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn

Dieter Gütt urodził się 24 lutego 1924r. w Kwidzynie (dawn. niem. Marienwerder).

Jego rodzice Arthur Julius Gütt i Jenny z domu Henrard byli właścicielami majątku w Prusach Wschodnich.

Dieter Gütt był wykształconym dziennikarzem. Edukację zdobywał w Poczdamie i Poznaniu.

W latach 1943-45 został wcielony do wojska.

Po wojnie studiował medycynę, by następnie powrócić do dziennikarstwa i publicystyki. Studiował w Berlinie, Kilonii, Moguncji i Kolonii, a następnie odbył staż w gazecie.

Od 1949 roku pracował jako redaktor w berlińskim magazynie "Weltbühne".

W 1954r. został bońskim korespondentem dwumiesięcznika "Welt der Arbeit" z Kolonii i berlińskiego "Telegraf".

Od roku 1956 pracował dla WDR, najpierw dla Radia WDR w Kolonii a następnie jako zastępca redaktora naczelnego TV (do 1966).

Następnie Gütt związał się z TV ARD. Prowadził "Weltspiegel" - program niemieckiej telewizji ARD a w latach 1978-1980 był redaktorem naczelnym redakcji TV "ARD-aktuell" w Hamburgu. Prowadził również program informacyjny "Tagesschau" i założony przez siebie "Tagesthemen".

Ponadto pełnił funkcję koordynatora ds. polityki i kultury dla wielu produkcji telewizyjnych.

W 1983 roku odszedł z telewizji i został zastępcą redaktora naczelnego tygodnika "Stern". Po ustąpieniu z stanowiska wiceszefa, jako dziennikarz nadal kontynuował współpracę z tym magazynem.

Jego ostatnim artykułem w "Stern" było pośmiertne wspomnienie o niemieckim polityku SPD, Herbercie Wehner (1906-1990).

Gütt zmarł 24 stycznia 1990r. w swoim mieszkaniu w Hamburgu.

Ciekawostki

  • W 1990 roku Hans-Heinrich Ziemann, były kolega Gütta z "Stern" napisał i wyreżyserował wspólnie z reżyserem Horstem Königstein, film dokumentalny o Dieterze Gütt.

Film zatytułowany "Gütt. Dziennikarz" (niem. "Dieter Gütt - ein Journalist") powstał w 1991 roku dla stacji NDR (Der Norddeutsche Rundfunk).

W postać Dietera Gütta wcielił się niemiecki aktor - Matthias Freihof.


  • Dieter Gütt był znany z niechęci do wszelkich form totalitaryzmów a jego sceptyczne manewry polityczne postrzegane były często w kontekście moralnego wstrząsu. Źródła tego stanu upatrywano nie tylko w osobistych przeżyciach wojennych Dietera ale również roli jaką odegrał jego ojciec w trakcie II wojny światowej a także jego późniejszej, samobójczej śmierci.

Ojciec Gütta, Dr med. Arthur Julius Gütt (1891-1949) pochodził z Michałowa (dawn. niem. Michelau) pow. Suski w Prusach Wschodnich. Był Sekretarzem Stanu Rzeszy i Pruskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, znanym, nazistowskim ekspertem do spraw rasy i dziedzicznych problemów zdrowotnych. Współautor ustawy o przymusowej sterylizacji chorych z dziewięciu chorób uważanych za dziedziczne lub wrodzone (m.in. ślepota, alkoholizm, schizofrenia). Należał do głównych inicjatorów prowadzonej przez nazistów polityki rasowej. Po wojnie osądzony i uniewinniony. Zmarł w Stade popełniając samobójstwo 2 marca 1949r.

Źródła