Alfred Genzmer

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn

Alfred Genzmer urodził się 19 kwietnia 1851r. w Kwidzynie (dawn. niem. Marienwerder).

Początkowo Genzmer pobierał prywatne lekcje a następnie uczęszczał do Gimnazjum w Marienwerder (niem. Gymnasium in Marienwerder).

Od 1868 roku studiował medycynę kolejno na uniwersytetach w Halle, Królewcu i Lipsku, aby ponownie wrócić do Halle. Od 1869r. został członkiem stowarzyszenia studenckiego Corps Normannia-Halle. W 1873 roku uzyskał doktorat z medycyny na Uniwersytecie w Halle (niem. Universität Halle). W 1874 roku praktykował jako asystent u profesora chirurgii, Richarda von Volkmann (1830-1889) w Chirurgischen Universitätsklinik w Halle. W roku 1878 r. zdobył habilitację z chirurgii. Wkrótce potem rozpoczął pracę pedagogiczną i naukową w Szpitalu Diakonisek (niem. Diakonissenhaus Halle) w Halle. W 1884 roku został mianowany profesorem nadzwyczajnym (niem. a. o. Professor). Trzy lata później, w 1887r. Genzmer zrezygnował z propozycji pracy na Uniwersytecie Groningen (Holandia). W 1894 roku został ordynatorem Szpitala Diakonisek (niem. Diakonissenhaus Halle) w Halle. Alfred Genzmer umiera niedługo po przejściu na emeryturę (niem. Entpflichtung) 8 grudnia 1912r. w Halle (Saale)

Spis treści

Osiągnięcia

  • członek Niemieckiej Akademii Przyrodników — Leopoldina (niem. Deutsche Akademie der Naturforscher Leopoldina)
  • Order Czerwonego Orła (niem. Der Rote Adlerorden) IV klasy
  • Królewski Pruski Order Korony (niem. Königlicher Preußischer Kronenorden) III klasy

Prace

  • Über septisches und aseptisches Wundfieber, 1877 (współautor Richard Volkmann)
  • Lehrbuch der speziellen Chirurgie, 1884

Ciekawostki

Jednym z uczniów Genzera był przyszły Dr medycyny, chirurg Jan Karol Maciej Sirwind-Łukowicz herbu Newlin, obecny patron szpitala w Chojnicach.


Źródła